1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
4 years ago
12

Describe the end behavior of f(x) = 1/3^x-5. [note: this is an exponential function where 1/3 is the base and x is the exponent.

]
( answer choices are above, please only answer if you know I really need help and I can’t retake it) Thank you and if it’s correct I promise to mark brainlest!!!

Mathematics
2 answers:
SpyIntel [72]4 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Ksju [112]4 years ago
5 0

Answer:

The answer is c

hope that Helped!!

You might be interested in
An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price?<br> per meter<br> Submit
ivann1987 [24]

Answer:

$0.64

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single metre of ribbon

5.12/8=0.64

7 0
3 years ago
6. A Two-story building measures 21 root
KengaRu [80]

Answer:

1008 in

Step-by-step explanation:

84x12=1008

84 feet times 12 inches because 12 inches is a foot.

so 84 feet times 12 inches gets your answer. 84 times 12=1008

make sense?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
41,20,22,26,46 find the mean and median
Ugo [173]

Answer:

Mean= 118.2

Median= 22

Step-by-step explanation:

41+20+22+26+46 divided by 5= 118.2

Median= number in the middle

6 0
3 years ago
A van can travel 18 miles on each gallon of gasoline. At that rate how many miles can the van travel on 15 gallons of gadoline
Anit [1.1K]
If 18 miles is the unit rate, you would multiply 18 and 15. 270. The new rate would simply be 270 miles for every 15 gallons of gasoline.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone answer this
GenaCL600 [577]
What is the question you just said Can someone answer this what's the question
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the volume of a right circular cone that has a height of 9 m and a base with a circumference of 19.6 m. Round your answer t
    9·2 answers
  • A person wishes to mix coffee worth nine dollars per pound with coffee worth three dollars per pound to get 240 pounds of a mixt
    8·1 answer
  • The Smiths leave Indiana at 6:00 am to travel to Georgia. They stop for 4 breaks totaling 3 hours and stop to visit some friends
    9·2 answers
  • kaitlin is on a long car trip every time she stops she loses 15 minutes of travel time is she stops 5 times how late will she be
    11·2 answers
  • What the circumference of 11 as circle​
    9·1 answer
  • You are rock climbing and descending a cliff at a rate of about 9 feet per minute the cliff is about 360 feet high A. How long u
    15·1 answer
  • hi people i suck at math and is in 10th grade i have a question if you start at 5,2 and move 3 units left and 2 units up what do
    6·1 answer
  • They intersect at the point (p, q).<br> Which is greater, c or d? Explain how you know.
    10·1 answer
  • Could someone help are my answers right
    12·1 answer
  • PLS HELP ASAP!!!!!! <br> THANK UUU
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!