1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
3 years ago
6

What are the important things an 8th grader needs to know about math?

Mathematics
2 answers:
gogolik [260]3 years ago
7 0
Always foucus on the teacher ask help when needed
tatuchka [14]3 years ago
5 0
Be prepared for lots of work and listen it will make math so much easier also ask questions from your teacher he or she is there for a reason. Practice practice practice!!!
You might be interested in
Solve y = x + 6 for x.<br><br> x = y + 6<br> x = −y + 6<br> x = y − 6<br> x = −y − 6
madam [21]

Answer:

x = y − 6 Is your answer

Step-by-step explanation:

y = x + 6

x = y -6

6 0
3 years ago
Phong is rolling a number cube and flipping a coin .what is the probability that the cube will land on 4 and the coin will land
Grace [21]
Probabblity that the cube lands on 4 = 1/6
Probablity that the coin lands heads up = 1/2
Probablity of both happening = 1/2 * 1/6 = 1/12
3 0
4 years ago
if a person earns $2600 in 4 weeks, how much can the person earn in 20 weeks at the same rate of pay?
AlladinOne [14]

Howdy!

To do this we first have to find the unit rate of 2,600.

2,600/4=650 each week. Then, we just multiply 650x20, with 20 being the number of weeks.

650x20=13,000<---Answer

-Seth

4 0
3 years ago
The cost in dollars (in dollars) of making x flip flops is represented by 40+4x. The cost (in dollars) of making x sandals is re
Anastasy [175]

Answer:

a. C = 12x + 110; b. $290

Step-by-step explanation:

a. The polynomial

 Let L = cost of flip-flops

and S = cost of sandals

Then

C =      L      +      S

  = 40 + 4x + 70 + 8x

  = 12x + 110

b. The cost

C = 12 × 15 + 110

  = 180 + 110

  = $290

The cost of making 15 flip-flops and 15 sandals is $290.

6 0
3 years ago
X/7=3/2 solve equation, check solution<br>​
nexus9112 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

X/7=3/2  multiply by : 5

x = 21/2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine whether the following is an expression or an equation. -4+5-2=10x
    9·1 answer
  • A motor boat travels 130km in 5 hours going upstream. It travels 220km going downstream in the same amount of time. What is the
    6·1 answer
  • A theater group is having a carwash fundraiser. The group can only spend $34 on soap, which is enough to wash 40 cars. Each car
    9·1 answer
  • A doctor prescribes a 100-mg antibiotic tablet to be taken every eight hours. Just before each tablet is taken, 20% of the drug
    9·1 answer
  • Captain Ishaan has a ship, the H.M.S. Khan. The ship is two furlongs from the dread pirate Luis and his merciless band of thieve
    8·1 answer
  • Express the pair of fractions using the least common denominator of the two.<br> 2/3, 1/4
    5·1 answer
  • A group consisting of 10 children an adult went to a movie theater children tickets cost 5 each and adults tickets cost 8 each a
    5·1 answer
  • Can someone please help me asap thank u
    15·2 answers
  • Given x+2y=-6 solve for y <br><br> y= x-6/2 <br> y= -x+6/2<br> y= -x-6/2
    12·1 answer
  • Which of the following sets of numbers could not represent the three sides of a triangle?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!