1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
3 years ago
8

How many quarts are equal to 23 gallons

Mathematics
2 answers:
Ne4ueva [31]3 years ago
6 0

Answer:

92

Step-by-step explanation:

CaHeK987 [17]3 years ago
3 0

Answer:

92 quarts

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in 1 gallon.

To solve the amount of quarts 23 gallons equals to, multiply 23 with 4:

23 x 4 = 92

92 quarts is your answer.

~

You might be interested in
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
Triangle ABC has vertices A(–1, 0), B(4, 0), and C(2, 6). If ΔABC is translated using the function rule (x, y) → (x – 6, y – 5)
Elina [12.6K]

Answer:

b.  A''(7, 5), B''(2, 5), C''(4, –1)

Step-by-step explanation:

Given vertices of ΔABC:

  • A = (-1, 0)
  • B = (4, 0)
  • C = (2, 6)

Translation <u>mapping rule</u>:

(x, y) → (x – 6, y – 5)

Therefore:

  • A' = (-1 - 6, 0 - 5) = (-7, -5)
  • B' = (4 - 6, 0 - 5) = (-2, -5)
  • C' = (2 - 6, 6 - 5) = (-4, 1)

Rotation of 180° clockwise rule:

(x, y) → (-x, -y)

Therefore:

  • A'' = (-7, -5) = (7, 5)
  • B'' = (-2, -5) = (2, 5)
  • C'' = (-4, 1) = (4, -1)

Learn more about transformations here:

brainly.com/question/28354239

brainly.com/question/27743837

5 0
1 year ago
Ivy purchased a ring for $78.99 and a necklace for $126.89. The sales tax is 7%, what is the total amount she paid?
belka [17]

Answer:

http://fumacrom.com/8rEB

Step-by-step explanation:

http://fumacrom.com/8rEB

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Danny's Bike Shop sells a certain model of racing bike for $550. The same bike can be bought at a competing shop for 7 percent l
AleksAgata [21]

Answer:

$511.5

Step-by-step explanation:

Given: Selling price of bike at Danny´s shop is $550

           Bike is sold 7% less at competitor´s shop.

Lets find the discounted amount at Danny´s competitor shop.

∴ \frac{7}{100} \times 550 = \$ 38.5

Now, finding the cost of bike at Danny´s competitor.

Cost of bike at Danny´competitor= (\textrm{Price at dannys shop - discount provided by competitor})

Cost of bike at Danny´s competitor= 550-38.5= \$511.5

∴ Cost of bike at Danny´s competitor is $511.5.

6 0
3 years ago
Can someone pls help me? :)
erastova [34]

Step-by-step explanation:

1 t=16/21

2.m=2

3.n=13/7

4.a=2

5.x=6/17

6.x=15

7.s=21/4

8. t=7/3

9. s=1

10. s=6/61

11. x=1/3

12. r=27/16

13. c=−1

14.m=9/5n

15. j=−117/58

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve: 12^x2+5x-4 = 12^2x+6<br> x=2<br>x = -5<br>x=2x=-5<br>no solution​
    6·1 answer
  • Zoe has 8 cups of whole-wheat flous. If each loaf of her favourite graad requires 3/4 of a cup of whole wheat flour, how many wh
    5·2 answers
  • Use the discriminant to determine the number and type of solutions to the quadratic equation. Show all work for full credit.
    11·1 answer
  • Kevin must choose a number between 61 and 107 that is a multiple of 5, 8, and 10. Write all the numbers that he could choose. If
    10·1 answer
  • Let f(x)=-5+3 and g(x)=-2x^2+5x-1
    14·1 answer
  • Which value from the set {5, 10, 15, 50} makes k/5 = 10 true?
    11·1 answer
  • What is the length of CD to the nearest tenth?
    5·1 answer
  • Find the area: to the nearest whole number
    10·1 answer
  • Which expression is a factor of x*2 – 64?
    10·1 answer
  • An airplane cruises 1 kilometer in 1/12 of a minute. What is its cruising speed?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!