1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
7

Mitch needs to purchase soft drinks for a staff party. He is trying to figure out if it is cheaper to buy the 12-pack of soda or

the 20-pack of soda. The 12-pack of soda costs $3.99, and the 20-pack of soda costs $5.48.
i. Which pack should Mitch choose?
ii. What is the difference in cost between single cans of soda from each of the two packs?
Mathematics
2 answers:
tatyana61 [14]3 years ago
7 0

Answer:

a) Mitch should choose second one

b) $ 0.06 (approx)

Step-by-step explanation:

Cost of 12- pack of soda Cups= $3.99

Cost of 1 pack of soda cup= $ \frac{3.99}{12}

Cost of 1 pack of soda cup= $ 0.33(approx)

Cost of 20- pack of soda Cups= $5.48

Cost of 1 pack of soda cup= $ \frac{5.48}{20}

Cost of 1 pack of soda cup= $ 0.27(approx)

The cost of later one is cheaper than first one.

1) Mitch should choose 20- pack of soda cups costs $5.48

2) Cost of first soda cup= $ 0.33

   Cost of second soda cup= 0.27

     Difference= 0.33 -0.27

       Difference= 0.06

Hence, the difference in cost between single cans of soda from each of two pack is approx $ 0.06

   

NeX [460]3 years ago
6 0

Answer:

i)20-pack of soda bottles

ii) 0.0585

Step-by-step explanation:

i)Cost each soda in 12-pack of soda = \frac{3.99}{12}

= $0.3325

cost each soda in 20-pack of soda = \frac{5.48}{20}

=$0.274

since, cost of each soda is cheaper for 20-pack soda, Micht needs to purchase the same.

ii)  the difference in cost between single cans of soda from each of the two packs= $(0.3325- 0.274)= $0.0585

=$0.0585

You might be interested in
Kendra types 72 words per minute. At this rate, how long will it take Kendra to complete a letter of 900 words?
riadik2000 [5.3K]

900 ÷ 72 = 12.5 minutes

Thus the correct answer is option A .

7 0
3 years ago
I will give decent points if corrected
s2008m [1.1K]

Answer:

it's either a or b, but I would go with A

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I need to get this done
satela [25.4K]

Answer:

Your answer is drawn in the picture.

Step-by-step explanation:

Solve for <Q and then figure out which degree is bigger which mean that degree's side is big.

3 0
3 years ago
Can someone help me :(
Ivan
The triangles are similar by AAA so make ratios and solve
\frac{21}{14}  =  \frac{x}{20} \\ x =  \frac{21 \times 20}{14}  \\ x = 30
7 0
3 years ago
Alex buys a palm tree that has a price tag with $65, but he found a coupon that has a discount of 25%. How much will Alex pay af
igor_vitrenko [27]

Answer:

Alex will pay $48.75 after the discount.

Step-by-step explanation:

With the information provided, in order to find the amount Alex will pay after the discount, first, you have to find the amount of the discount by calculating 25% of the price and then, you have to subtract that discount from the price:

$65*25%=$16.25

$65-$16.25=$48.75

According to this, the answer is that Alex will pay $48.75 after the discount.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kidney beans costs $1.13 per kilogram. What equation shows the relationship between total cost (t), price (p), and kilograms pur
    10·1 answer
  • Patricia paid $385 for 5 nights at a hotel find the unit rate
    6·2 answers
  • I need to factor 5a^2 + 7a + 6b^2 - 4b  but I can't figure it out.......could it possibly be prime?
    15·1 answer
  • There are 21 students in a classroom with 8
    7·2 answers
  • What is 50/100 in decimal
    14·2 answers
  • Patricia was on a raft in the ocean. She hoped to get closer to a nearby island, but the wind was tricky. During one hour, she p
    6·1 answer
  • a regular pentagon-based pyramid has 5 faces which are equilateral triangles the perimeter of it's net is 70cm what is the perim
    11·1 answer
  • What are the focus and directrix of the parabola that is the graph of the function f(x)=x²?
    14·1 answer
  • Who is correct jo or alex
    9·1 answer
  • Michael made two trips to the market. On his first trip to the market, he bought x apples on sale for $3 each and y
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!