1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
6

ne of the most common mistakes new business owners make is A. not establishing a good relationship with a financial institution.

B. getting advice from a consultant. C. setting unrealistic goals. D. always knowing what the customer wants.
Business
2 answers:
SCORPION-xisa [38]3 years ago
3 0
One of the most common mistakes new business owners make is C. setting unrealistic goals
As a new business owner, you have to determine your goal for your business which is achievable.
arsen [322]3 years ago
3 0

Answer:

C

Explanation:

You might be interested in
The total factory overhead for Magnum Corporation is budgeted for the year at $500,000. This is divided into three activity pool
tatuchka [14]

Answer:

The ABC overhead for a Deluxe kayak will be $170.93

Explanation:

\frac{Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead}{Cost \:Driver}= Overhead \:Rate

We are going to divide the overhead cost over the cost driver of each activity.

\left[\begin{array}{cccc}-&Overhead&Total&Rate\\fabric&246,000&10,000&24.6\\assembly&144,000&32,000&4.5\\setup&110,000&15&7,333.33\\\end{array}\right]

Now we apply the rate to Deluxe Kayak:

\left[\begin{array}{cccc}-&Rate&Deluxe&Overhead\\fabric&24.6&10,000&246,000\\assembly&4.5&24,000&108,000\\setup&7,333.33&10&73,333.33\\Total&-&-&427,333.33\\\end{array}\right]

Finally we divide the overhead for Deluxe between the units produced

427,333.33/ 2,500 = 170.933 = 170.93

3 0
3 years ago
Tangible assets as well as intangible assets of a business need to be assessed for proper venture evaluation.
PilotLPTM [1.2K]
I think it's a. True




7 0
2 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
Identify the incorrect statement concerning globalization. A. It has been blamed for unemployment in developed nations, environm
konstantin123 [22]

Answer:

C. It is transforming industries and is highly welcomed by those who believed their jobs were protected from foreign competition.

Explanation:

Globalization is integration of world economies. it has created threat to the employment opportunities in the developed countries since the large number of jobs are being outsourced to other countries.

3 0
3 years ago
Professor may wants to learn how grandparents define their role when they become the guardians of their grandchild. may asks gra
nirvana33 [79]
Based on one research of Baker, Silverstein, and Putney this situation is based on a paradigm of structural lag and political economy of aging. <span>The problem of grandparents' capacity to gain custody of their own grandchildren became the problem. </span><span>Which should be the question of how the government should support a family that has this kind of situation.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • U.S. voting statistics show that elderly citizens donate both money and time to political campaigns. In the 2012 presidential el
    7·1 answer
  • The highest GPA you could achieve if your school allows for weighted credit is:
    14·1 answer
  • Which of the following is an example of an activity undertaken by an​ entrepreneur? A. being promoted to the position of Chief o
    12·1 answer
  • As a Customer Relations Specialist, Kendra must deny a customer's request for a cash refund. In her message to the customer, Ken
    10·1 answer
  • Burger Boy Restaurant Corporation allows its trademark to be used as part of a domain name for BurgerBoyNY, Inc., an unaffiliate
    7·1 answer
  • Problem 13-13 A mail-order house uses 18,000 boxes a year. Carrying costs are 60 cents per box a year, and ordering costs are $9
    5·1 answer
  • Salim sells fax machines that come in Standard and Enhanced models. The Standard model sells for $325 and the Enhanced model sel
    13·1 answer
  • Which of the following sentences use correct punctuation?
    13·1 answer
  • What is the monopolist's profit under the following conditions? The profit-maximizing price charged for goods produced is $12. T
    14·1 answer
  • Describe why cash flow management is important to a business and its financial health. Use a recent financial news story as an e
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!