1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
12

HELP ME PLEASE I NEED THE ANSWER

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
4 0

Answer:

1) Please find attached the distance and speed time graphs

2) Please find attached the distance time tables

3) The fastest runner is Jason, as shown by the topmost line in the graphs

4) On the tables Jason is seen to have covered 400 meters in one minute, while Patti covered 300 meters and Quincy covered  in the same one minute time interval

Step-by-step explanation:

The given speed of the runners are;

The rate at which Patti ran = 300 meters in 60 seconds

The rate at which Jason ran = 500 meters in 1.25 minutes

The rate at which Quincy ran = 600 meters in 2 minutes and 30 seconds

The formula for speed is given as follows;

Speed = Distance ran/(Time to cover the distance)

Therefore, the speed of each of the runners are;

Patti's speed = 300 m/(60 seconds) = 300 m/(1 minute) = 300 m/min

Jason's speed = 500 m/(1.25 minute) = 400 m/min

Quincy's speed = 600 m/(2 minutes and 30 seconds) = 600 m/(2.5 minutes)

∴ Quincy's speed = 240 m/min

Therefore, we have

1) The distance and speed time graphs are attached

2) The distance time tables are attached

3) The fastest runner is Jason, as shown by the topmost line in the graphs

4) The fastest runner is Jason as seen by the covered distance of 400 meters in one minute.

You might be interested in
Are these answers correct?
Nikolay [14]

Answer:

You're correct.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
mrs Singh bought 9 folders 9 notebooks. The cost of each folder is $2.50 and the cost of each notebook is $4 write two equivalen
lana66690 [7]
First you add250+250 then you add 9+9 or you could do250×9 2 times then add them together . never mind just do 250×9 2times and that will eqaul 2,250 then add 2250+ 2250and you got the answer and the answer is 4500
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
To make 5 apple pies you need about 2 pounds
Margarita [4]

Answer:

8 pounds of apples.

Step-by-step explanation:

5 pies need 2 pounds of apples.

so 1 pie needs  2/5 pounds

- and 20 pies needs  20 * 2/5

= 40/5

= 8 pounds of apples.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One more for this find the slope stuff
sladkih [1.3K]

Solution given:

y=70x+\frac{82}{91}

Comparing above equation with y=mx+c

we get

m=70

So

<u>Slope</u><u>=</u><u>7</u><u>0</u>

8 0
3 years ago
What is the mean of this graph?
8_murik_8 [283]

Answer:

Step-by-step explanation:

Mean: sum of terms/ number of terms

4 + 2 + 3 + 1 + 1 + 5  = 16

Numbr of terms = 6

16/6 = 2.66

Answered by g a u t h m a th

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An Equation using t = 5
    14·1 answer
  • Find the quotient for -6 divided by -8
    8·1 answer
  • Find the area of the triangle. If necessary, round the answer to two decimal places.
    10·2 answers
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • Please help me with my math question on volume: prisms and pyramids i will give y a brainly.
    15·2 answers
  • The population growth of two towns over a period of five years is represented by the system of equations below, both algebraical
    9·1 answer
  • ¿Cómo se escribe la multiplicación 713 × 49, descomponiendo ambos números?​
    7·1 answer
  • Help me please I have no idea what the answer is​
    15·1 answer
  • Two parallel lines are cut by a transversal as shown below.<br> Suppose
    9·2 answers
  • Yall need help on ILD days yall is stup.<br><br> id fo dat '
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!