X/24>1/4
24 is 6 times 4, so 1 times 6=6
x>6 is the answer.
180% would be written as 1 4/5 in simplest form
Answer:
The 8 oz has lower unit rate, it's lower by .2.
Step-by-step explanation:
8 oz divided by $6 = $1.333 for 1 oz ---- (round to 1.3)
6 oz divided by $4 = $1.5 for 1 oz
The answer is x=4.
set the equations up: 8x-5=6x-3
Subtract 6x from one side and then the other side 2x-5=3
Add 5 from one side and then the other 2x=8
Divide 2 on each side which gets you x=4

Change x to y, and y to x.

solve for y:

Your answer is:
