1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
4 years ago
6

The bisector of a straight angle forms two acute angles. True False

Mathematics
1 answer:
aksik [14]4 years ago
7 0
It is a false statement that the <span>bisector of a straight angle forms two acute angles. The correct option among the two options that are given in the question is the second option or the last option. I hope that this is the answer that you were looking for and and it has actually come to your desired help.</span>
You might be interested in
Mr. Poyser uses 4 2/3 cups of flour to make 7 dozen oatmeal-raisin cookies.
Jobisdone [24]

Answer:X  unknown cu. of flour/ 5 dozen cookies

3 0
2 years ago
-1/2x-3=4<br> Solve for x
sleet_krkn [62]
Answer:

x=-3.5

reason:

first, add 3 to both sides
this makes the equation -1/2x=7
then, divide both sides by -1/2
this will give you x=-3.5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate x+2.7 for x=-1.5
jonny [76]

Answer:

1.2

Step-by-step explanation:

First make -1.5 equal to 0.

We'll have to add 1.5, right?

So 1.5 is in 2.7.

So now its 0 + ? = ?

2.7 - 1.5 = 1.2

So 0 + 1.2 = 1.2

Hope this helped.

3 0
3 years ago
Which rectangle will have the largest area?
slavikrds [6]

Answer: l = 4 cm, w = 7 cm

Step-by-step explanation:

i think that this is it

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Walnuts for Sale. It costs $4.80 to buy 3/4 pound of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 8.2 pounds of walnuts?
brilliants [131]
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The collection of whole numbers is an example of a set. OA. True O B. False​
    5·1 answer
  • Put these substances in order of density with the most dense first and the least dense last.
    8·2 answers
  • What is a whole number that can go in 30 and not in 15
    7·1 answer
  • An object is moving at a speed of 32 yards per hour. Express this speed in feet per day.
    7·1 answer
  • Enter the value of x<br><br>​
    7·1 answer
  • HELP PLEASE QUICK!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Seven out of ten people say they will vote for Mrs. Meekus . If 5,500 people vote,how many are likely to vote for Mrs.Meekus​
    15·1 answer
  • A university council wants to determine the need for a new staff room. The council conducted a survey of the staff by randomly s
    14·1 answer
  • 2. Find the slope of the line graphed below.
    10·1 answer
  • 1. What is the decimal equivalent of 3/<br>9? 0.2 0.3 0.4 0.5​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!