1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
9

The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $10 plus $6.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of $

22 plus $3.50 per game. For how many game rentals will the cost be the same at both stores? What is that cost?
Mathematics
1 answer:
Leni [432]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

solve it through simultaneous equations

for fun guys : 10+6.5x=y

for game bank : 22+3.5x=y

10+6.5x=22+3.5x

3x=12

x=4

cost is same when game rentals =4

that cost= $36

You might be interested in
Estimate of 0.75 divided by 3.15
Ganezh [65]
0.3333333333333333333
4 0
3 years ago
Please help with question 2, I’m too tired to think right now, and it’s for my little sister and it’s due tomorrow! Ignore the n
marishachu [46]

Answer:

2000 L

Step-by-step explanation:

There are 1250 L of water in a tank at present. If the tank is 0.625 full, what is the capacity of the tank?

The simple solution is:

1250 L ÷ 0.625 = 2000 L

The algebraic solution is:

Let <em>c</em> equal the capacity of the tank.

Therefore, <em>c</em> × 0.625 = 1250.

Divide both sides by 0.625:

<em>c</em> × 0.625 ÷ 0.625 = 1250 ÷ 0.625

And simplify:

<em>c</em> = 1250 ÷ 0.625

<em>c</em> = 2000

5 0
3 years ago
Can somebody help me please!!!!!
diamong [38]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

g[f(x)] = x^2 - 3

= 3x^2

if gf(0) = 3(0)^2

= 0

3 0
3 years ago
A 25% decrease followed by a 50% increase
m_a_m_a [10]

Answer:greater

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does e
Tpy6a [65]
$287-80 for installation leaves $207 for flooring cost
207/60 = $3.44/square foot
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Brandy borrowed $12,500 from her dad and made an agreement to pay him back over 4 years at an annual simple interest of 3%. What
    8·1 answer
  • show that, except for 2 and 5, every prime number can be expressed as 10k+1, 10k+3 10k+7, 10k+9, where k is an interger
    12·1 answer
  • Edison, Pedro and Karl ran a 5K race. Pedro finished two minutes before Karl. Karl finished one minute before Edison. Therefore,
    14·1 answer
  • Help on this one question please!!
    14·1 answer
  • what percent was the first increase in population for the gold rush in California? a 100% b 200% c 500% d 1000%
    15·1 answer
  • We have a population of 200 people with a growth rate of 2%. Which equation do we use to calculate how long it will take for the
    6·1 answer
  • Does anyone have googl hangouts
    15·2 answers
  • PLEASE SOLVE! Also how do you properly solve them ( please include steps)
    7·2 answers
  • You make an initial investment of $500. Fill in the table below to show how much money you would have after 3 years if your acco
    12·1 answer
  • The linear function ƒ(x) = 5x − 8 has a slope of:
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!