1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
4 years ago
12

Find the unit rate. $7.96 for 4 pounds

Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]4 years ago
7 0

Answer:

$1.99 per lb

Step-by-step explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

$7.96 / 4 lbs

$1.99 per lb

You might be interested in
Olga runs a business out of her home making quilts. Each month she has fixed costs of $350. In addition, for each quilt she make
gulaghasi [49]
She only has made one full quilt and half of another. So 1.5
4 0
3 years ago
Can some please help me
qaws [65]

Answer:

i think it is D

3 0
3 years ago
Write the slope of the line (–12, -6) and (8, 9).<br> m=4/3<br> m=-3/4<br> m=-4/3<br> m=3/4
Greeley [361]

Answer:

m=3/4

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Solve the equation for x.​
yarga [219]

Answer:

-90

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
How to make 9 2/5 into a improper fraction and plz show your work because my brain is not that smart
aliina [53]

Answer:

47/5

Step-by-step explanation:

First step: multiply the denominator (bottom of the fraction) of the fraction by the whole number.

5*9 = 45

Second Step: add the numerator

45 + 2 = 47

Third step: Put the result over the denominator.

47/5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Melinda Randolph bought 1,500 shares of Huge Corporation stock for $155,250. She sold the stock for $101 per share and paid a sa
    11·1 answer
  • If the trucker changes the oil every 10,000 miles and he starts the year with a fresh oil change, how many times will he change
    9·1 answer
  • Screenshot below solving equations algebra please help
    12·1 answer
  • What is the distance between (8, -3), (4,-7)?
    9·1 answer
  • Five people were polled about how much money they make for working a certain amount of minutes.
    7·1 answer
  • Which statement is false?
    13·2 answers
  • The sum of the ages of Nicole and Rachel is 30. Currently Nicole is four years older than Rachel. How old is Rachel?
    9·2 answers
  • I need help fast thanks
    12·1 answer
  • How do you work<br><br>8x= -4x -3x​
    6·2 answers
  • Nm dont do the question I posted earlier I had done was just bored​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!