1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
8

PLEASE HELP WITH MATH CONSTRUCTED RESPONSE!!

Mathematics
1 answer:
strojnjashka [21]3 years ago
5 0

Answer:

  1. y = 0.937976x +12.765
  2. $12,765
  3. $31,524
  4. the cost increase each year

Step-by-step explanation:

1. For this sort of question a graphing calculator or spreadsheet are suitable tools. The attached shows the linear regression line to have the equation ...

... y = 0.937976x + 12.765

where x is years since 2000, and y is average tuition cost in thousands.

2. The y-intercept is the year-2000 tuition: $12,765.

3. Evaluating the formula for x=20 gives y ≈ 31.524, so the year-2020 tuition is expected to be $31,524.

4. The slope is the rate of change of tuition with respect to number of years. It is the average increase per year (in thousands). It amounts to about $938 per year.

5. [not a math question]

You might be interested in
Find the GCF of n 3 t 2 and nt 4.
borishaifa [10]
The GCF is 1

Hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
What is the volume of the composite figure? 1,200 units3 4,400 units3 5,040 units3 6,000 units3
swat32

Answer:

6000

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose Yes or No to tell whether the expressions are equivalent.
netineya [11]
1. No
2. No
3. Yes
4. No, it’s actually 24j -36
8 0
2 years ago
Joshua's assignment this weekend is to read a book with seventy-four pages. On Saturday he read thirty pages. How many pages doe
Allushta [10]

Answer:

61

Step-by-step explanation:

he read first 74 and need to

= 74-30

=44

8 0
2 years ago
Other questions:
  • When evaluating data on a scatter plot what can be used to make predictions about the future?
    9·1 answer
  • HELP?! VERTEX OF THIS?
    11·1 answer
  • The summer olympics occur every four years. if the last summer olympics happened in 2008, when are the next three times that it
    9·1 answer
  • 0.17 x 0.6 please tell me how to show work
    8·1 answer
  • 2k-6-7+3k = 48 need the answer!
    12·2 answers
  • It is given that y is directly proportional to x raise to power n and write down the value of n when y metre square is area of a
    15·1 answer
  • If I get 27 questions correct and the percent is 90 how many questions are there?
    5·1 answer
  • What is the equation for continuous growth or compound interest
    15·1 answer
  • Help PLZZ NO FILES NO FILES
    9·2 answers
  • 2. Rainey graphed a function with exponential growth and an initial value of 15. Which of the following could represent the equa
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!