1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
3 years ago
10

Washing his dad's car alone, eight-year-old Levi takes 2.5 hours. If his dad helps him, then it takes 1 hour. How long does it t

ake Levi's dad to wash the car by himself
Mathematics
2 answers:
Schach [20]3 years ago
4 0

Answer:

1 hour and 40 minutes

Step-by-step explanation:

Dmitry [639]3 years ago
3 0

Answer:

Levi's dad takes 1.67 hours to wash the car by himself

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- Levi takes 2.5 hours to wash his dad's car alone

- Levi and his dad take 1 hour to wash the dad's car together

∵ Levi takes 2.5 hours to wash the car alone

∴ The rate of Levi is 1/2.5 car/hr

∵ His dad takes x hours to wash the car alone

∴ The rate of his dad is 1/x car/hr

∵ They working together for 1 hour to wash the car

- The equation of the work is rate of Levi × t + rate of his dad × t = 1

∵ t is the time of working together

∵ t = 1 hour

∴ \frac{1}{2.5}(1)+\frac{1}{x}(1)=1========\frac{1}{2.5}+\frac{1}{x}=1

- Multiply both sides by 2.5x to cancel the denominators

∵ \frac{1}{2.5}(2.5x)=x=====\frac{1}{x}(2.5x)=2.5

∵ 1 × (2.5x) = 2.5x

∴ x + 2.5 = 2.5x

- Subtract x from both sides

∴ 2.5 = 1.5x

- Divide both sides by 1.5

∴ x = 5/3 ≅ 1.67

∵ x is the the time of his dad to wash the car alone

∴ Levi's dad takes 1.67 hours to wash the car by himself

You might be interested in
1. Ruth Lockwood earns $2,917 a month as a supervisor for Acme
soldi70 [24.7K]

Answer:

a. 25%

b. $1560

c. $130

Step-by-step explanation:

a.

If 75% is paid by company, the rest is paid by Ruth.

Out of 100%, 75% is paid by company, so Ruth pays 100 - 75 = 25%

b.

Per year, the total amount paid is 6240, but Ruth pas 25% of this. So,

25% = 0.25

To get the answer, we multiply 0.25 with 6240.

0.25 * 6240 = 1560

So, $1560 is paid by Ruth annually.

c.

Since 1560 is paid annually (in 12 months), each month Ruth has to pay:

1560/12 = $130

Hence, $130 is deducted each month from her paycheck

6 0
3 years ago
How do i solve for x if 6x - 6 - 7x =6
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

X = 12

Step-by-step explanation:

Step  1  :

Pulling out like terms :

1.1     Pull out like factors :

  -x - 12  =   -1 • (x + 12)

Equation at the end of step  1  :

Step  2  :

Solving a Single Variable Equation :

2.1      Solve  :    -x-12 = 0

Add  12  to both sides of the equation :

                     -x = 12

Please said thanks

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Negative nine is greater than or equal to the sum of two - fifths times a number and 9.
Bumek [7]

Answer:

W is either -22.5, or less than -22.5

Step-by-step explanation:

-9>=2/5 times w (I wasn't sure what you meant by "and" 9. Like 9w?)

W has to be a negative number, or else it would be greater than 9, which would make the equation wrong.

2/5 times -22 1/2=-9. So w can be -22 1/2 or -22.5

W can then be anything "lower" (on the left side) of -22.5.

W<-22.5

5 0
3 years ago
5. Write each comparison as a rate.
stepan [7]

Answer:

5, 0.55, 2.00, 3 cm.

Step-by-step explanation:

If you're asking about the unit rates, then..

a. For 1 day, there is 5 mm of rain. 15 / 3 = 5

b. One chocolate bar costs $0.55. 2.20 / 4 = $0.55

c. $14.00 / 7 = 2.00 Indu saves $2.00 for one day.

d. 12 / 4 = 3 cm. For one month, philip grew 3 cm.

I hope this helped :)

4 0
3 years ago
I need help before tomorrow
Hitman42 [59]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

The equations "are balanced"


Discussion:

Given that

4 + 4 = 8                 => subtracting k from both sides

4 + 4 - k = 8 -k


so the equation shown IS correct. The answer should be the equations "are balanced"


Thank you,

MrB

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which shows <br> Will marked whos the brainliest !
    14·1 answer
  • Two teams of interns are wrapping donated gifts at a hospital. if the teams work alone, team a can wrap all of the gifts in 7 ho
    8·1 answer
  • Solve for x x/2 = -5
    10·2 answers
  • An item has a listed price of 90$. If the sales tax rate is 6% how much is the sales tax (in dollars)?
    5·1 answer
  • 1/5(x)-2/3=4/3 what the solution for x
    7·2 answers
  • A high school basketball team has a budget specifically for towels and extra basketballs. A towel costs $3 and a
    15·1 answer
  • Find the unit rate: 180 miles in 3 hours
    13·2 answers
  • K-2=4<br> Help me please
    11·2 answers
  • If a machine that prints designs on T-shirts prints 500 shirts in 3 hours, how many hours will it take to print designs on 1300
    11·1 answer
  • 3/8 of a scholarship fund was 1500 find the full amount of the scholarship fund​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!