1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
8

Calculate how much each size per gram, and circle which gives the best value for money. 250g for $2.30, 400g for &3.40, 1Kg

for $5.65
Mathematics
1 answer:
Bezzdna [24]3 years ago
4 0
To do this, we must set up ratios:
Option One:
\frac{2.30}{250g}  \\  \frac{0.0092}{1g}  \\ 0.0092/g
The first options costs only $0.0092/gram (a fraction of a penny)!
Option Two:
\frac{3.40}{400g}  \\  \frac{0.0085}{1g} \\ 0.0085/g
The second option costs only $0.0085/gram (cheaper than option one)!
Option Three: 
This requires a little more work. First, we have to convert the grams into kilograms. For every 1 kg, there is 1,000 g. Therefore, 1,000g costs $5.65. Next, we set up the ratio as usual:
\frac{5.65}{1000g} \\  \frac{0.00565}{1g}  \\ 0.00565/g
The third option costs $0.00565/gram.

Therefore, option three is the cheapest! 

Hope this helps!
You might be interested in
I need help on #1 #3 #4
mr_godi [17]

1.) Word form: two hundred thirty-six and seventy-seven thousandths

Expanded notation:   200   + 30   + 6 +     0.0   + 0.07  + 0.007

There are no underlines?

3.) tenth: 7.3 hundredth: 7.31 thousandth: 7.305 whole number: 7

4.) Estimate: 10,400

Answer is 10,417



5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Answer each question and explain your reasoning.
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

1. 30 mins

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The function Q(t)=Qoe^kt May be used to model radioactive decay. Q representing the quantity remaining after t years; k is the d
rewona [7]

Answer:

A. -[ln(0.5)/6,300]

Step-by-step explanation:

Done on apex, it is correct.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
ANSWER ONLY THANK YOU
viktelen [127]

A. (1,4)

EXPALINATION :

IF WE WRITE THE VALUE x = -1 AND y = 4

THEN, y= -8x - 4

4= -8×-1-4

4= 8-4

AND SECOND EQUATION IS : y = x+5

y = -1 +5

y = 4

hence, solved and explained

thank you And mark me brainlist if you understand And hopes so

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Simplify the rational expression 4x-8/4x+20
    8·1 answer
  • Which of the following has no effect on the monthly payment?
    14·1 answer
  • Which equation can be used to find the measure of angle LJK?
    8·1 answer
  • Which of the following is an example of a perfect square trinomial?
    8·1 answer
  • Factor 5(2x+7)+4(2x+7)<br>enter your answer in the box​
    13·2 answers
  • A patient needs to receive 1 teaspoon of a medication per day for one week. How many milliliters of the medication must be dispe
    13·1 answer
  • What is most likely the correlation coefficient for the set of data shown
    8·1 answer
  • Describe the transformation that maps the pre-image (^A) to the image (^A).
    10·1 answer
  • What is the measure of EACH exterior angles t<br>of the polygon shown?​
    7·1 answer
  • Add -4 + 2\3. Please answer This is apart of my grade
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!