1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
7

Bella rollerblades 8 miles in one hour the function rule that represents this situation is 8x where x is the number of hours nak

e a table to find how many hours she has skated when she traveled 16, 24, and 32 miles then graph the function

Mathematics
1 answer:
mihalych1998 [28]3 years ago
5 0
I hope this helps c:

You might be interested in
Please help me asap​
timurjin [86]
1.>
2.4with exponent of 6 aka (D)
3.120
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for p.<br><br> 2(p + 1) = 24
tensa zangetsu [6.8K]
2p + 2 = 24
2p = 22
p = 22/2
p = 11
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Oakland Middle school has 128 6th graders, 121 7th graders and 135 8th graders. If there are 3 teachers per 32 students, how man
zepelin [54]

Answer:

36 Teachers in Total

Step-by-step explanation:

I would use Ratio.

Students: 128 + 121 + 135 = 384 total students

Teachers: Students

3 : 32

36 : 384

384 ÷ 32 = 12

12 x 3 = 36

6 0
3 years ago
Which represents the value of Point on the number line?
melomori [17]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

asdfghj

3 0
3 years ago
Evaluate the expression if r = 12 and t = -6.<br> (t-r)/3
Lynna [10]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

\frac{(t-r)}{3}

input the numbers

\frac{(-6-12)}{3}

do the problem in the parentheses first

-6-12 = -18

now it becomes

-\frac{18}{3}

simplify and you'll get

-6

this is because -18 ÷ 3 =

-6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the linear function graph
    6·1 answer
  • if a school starts at 11:00 and the kids who take the bus have to get to the bus stop 3 hours and 20 minute from there regular b
    7·1 answer
  • Hardest question ever!!! What’s 1+1???
    12·2 answers
  • How many times does 6 go into 22
    8·2 answers
  • A shopper uses a department store gift card to pay for 5 sweaters priced at $26 each. What is the change in the value of the gif
    14·1 answer
  • What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
    14·2 answers
  • The coordinates of the vertices of parallelogram MATH are M(-7,5), A(6,5), T(4,-2), and H(-9,-2). What are the coordinate of G,
    11·1 answer
  • What is the rate of change of the line on the graph
    9·1 answer
  • Solve the system of equations by the substation method. Y=4x+5 y=7x+6. Select the correct choice below and if necessary, fill in
    11·1 answer
  • What is 29.1 + 78.9+ 41.5
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!