1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
2 years ago
7

the management of a hotel found that they will sell all 800 tickets at 4 dollars per per person for a hour concert for one night

only. For each 1 dollar increase in the gate fee,management expectes 100 fewer customers to buy tickets.How much should the management charge for gate fee so that it collects 3500 dollars from gate takings? hint. form equations and solve​
Mathematics
1 answer:
Lesechka [4]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the rate at which the ticket is sold and let y represent the number of tickets sold at that rate.

When x = 4, y = 800

This means that the income from gate takings at this rate is 4 × 800 = $3200

For each 1 dollar increase in the gate fee,management expects 100 fewer customers to buy tickets. It means that the amount earned would be (x + 1)(y - 100)

For the amount to be $3500, it means that

(x + 1)(800 - 100) = 3500

700(x + 1) = 3500

x + 1 = 3500/700 = 5

Therefore, management should charge $5 per person for gate fee so that it collects 3500 dollars from gate takings.

You might be interested in
If a line falls on the points (6,22) and (4,21), what is its slope? Enter your answer as a fraction in lowest terms. Use a slash
I am Lyosha [343]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

Since we have two points, we can use the slope formula

m = (y2-y1)/(x2-x1)

    = (22-21)/(6-4)

    = 1/2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pair is a solution of the equation y=7x-2
umka2103 [35]

Answer:

(1, 5), (3, 19) (-1, -9)

Step-by-step explanation:

really need the choices

7 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through (6, -1) and (3, 47)
katrin2010 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

(47+1)/(3-6) = 48/-3 = -16

y + 1 = -16(x - 6)

y + 1 = -16x + 96

y = -16x + 95

6 0
3 years ago
Jared and Casey splurged on a special dinner for their anniversary. Their dinner cost $262.57, and the local sales tax is 4%. If
Maru [420]

Answer:

325.58

Step-by-step explanation:

so im not good at explaining but JUST their DINNER costed $262.57. so you also have to ADD TAX because everything has tax so to find the 4% sale tax you need to set up the equation 262.57 x .04 (which is 4%). you will get 10.50 if you round. now you need to ADD TIP which is 20%. so to find that you need to do 262.57 x .20 (which is 20%). you will get 52.51. so now take BOTH 52.51 and 10.50 and ADD them. when you get this you also add it to the 262.57 and it gets you to 325.58

3 0
2 years ago
Can someone help please (highlighted in blue)
Annette [7]

\implies {\blue {\boxed {\boxed {\purple {\sf {B)\:10}}}}}}

\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\red{:}}}}}

4 + 3 \: ( \: 10 -  {2}^{3}  \: )

➺\: 4 + 3 \: ( \: 10 - 2 \times 2 \times 2 \: )

➺\: 4 + 3 \: ( \: 10 - 8 \: )

➺\: 4 + 3 \: ( \: 2 \: )

➺\: 4 + 6

➺\: 10

<h3><u>Note</u>:-</h3>

\sf\pink{PEMDAS\: rule.}

P = Parentheses

E = Exponents

M = Multiplication

D = Division

A = Addition

S = Subtraction

\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Mystique35 }}{\orange{❦}}}}}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a skate shop rents roller skates as shown in the table below which graph and function model this situation,where c is the cost,i
    15·2 answers
  • What is 1/4as a decimal
    13·2 answers
  • Which explains whether ΔFGH is congruent to ΔFJH?
    14·2 answers
  • Lisa want to ask her mom if he can buy ticket to the carnival with her friend if he saved 45.67 and each ticket cot 5.50 how man
    10·2 answers
  • The ratio of the measures of the three angles is 4:5:6. Find the measure of each angle of the triangle
    7·1 answer
  • You borrowed $25 from your friend. You paid him back in full after 6 months. He charged $2 for interest. What was the annual sim
    5·2 answers
  • FOR 40 POINTS<br> The is used to measure volume.<br> choices:<br> meter<br> gram<br> liter
    15·1 answer
  • A sofa is 900 more than the price of c which system of equation can be used to find price of each piece
    14·1 answer
  • Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?
    15·2 answers
  • 5x + 3y = 9<br> 4x - 2y = -6<br> Write as a ordered pair
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!