1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
6

How do you convert 4 over 16 to a decimal

Mathematics
2 answers:
Elina [12.6K]3 years ago
8 0
4.16 because that is what I got in the answer
inna [77]3 years ago
7 0
If you put 4 over 16. You are able to divide the top and the bottom by 4 giving you 1/4 which equals .25
You might be interested in
On Monday 430 students went on a trip to the zoo all 9 buses were filled and seven students had to travel in cars how many stude
tankabanditka [31]

Answer: 47 students

Step-by-step explanation:

430 students went on a trip with the majority of them going on buses.

7 students however, had to use cars.

The number of students who used buses are:

= 430 - 7

= 423 students

The number of students in each bus is:

= No. of students taking buses / no. of buses

= 423 / 9 buses

= 47 students

7 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 3x – 5?
Dvinal [7]

Answer:

2x – 4 – 1 + x

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
I'll give brainlist for you if you help me
MAXImum [283]

Answer:

the period of this graph is 2\pi

Step-by-step explanation:

The period is the length of the section that repeats.  So for this graph, we need to calculate the distance between 2 peaks or 2 troughs of the curve.

Let's look at the peaks (maximums).

One is at x = 0 and the next is at x = 2\pi

2\pi - 0 = 2\pi

Therefore, the period of this graph is 2\pi

6 0
2 years ago
Plz help all 3 i'll give brainiest if right.!!!
Andrew [12]
A.) y= 5/4x+16
B.) 1.25 hours a day
7 0
3 years ago
In the diagram, how many angles are alternate exterior angles with angle 16?
scoray [572]

Answer:

two is your answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
    11·2 answers
  • How will ik when I die
    11·2 answers
  • Function f has constant first differences. Which of the following must be true?
    15·1 answer
  • What is the area for all of them
    7·2 answers
  • 1 find the area in square cm of a square whose side is
    5·2 answers
  • If you wanted to find the difference of 6/25 - 4/5 what common denominator schould you choose? Why
    15·2 answers
  • Which graph is defined by the function given below?<br> y= (x + 2)(x+7)
    15·1 answer
  • Q.2*
    14·1 answer
  • Help me<br>ans should be well explained :) ​
    14·2 answers
  • Shawheen puts the cost of a weekend trip⁠
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!