Answer:
5/9 and 15/27 makes a proportion.
Step-by-step explanation:
5 x 27 = 135
9 x 15 = 135
Hope this helps.
Answer:
Both brands cost the same per ounce
Step-by-step explanation:
we know that
To determine if one of the brands is a better buy, find out the unit rate
To find out the unit rate, divide the total cost by the number of ounces
Brand A
Brand B
The unit rate of Brand A is the same that the unit rate of Brand B
therefore
Both brands cost the same per ounce