1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
2 years ago
11

Which equation is equal to 4a + 2b = 10

Mathematics
1 answer:
seropon [69]2 years ago
4 0

Answer:

2a +b =5

Step-by-step explanation:

4a + 2b = 10

Divide each side by 2

4a/2 +2b/2 = 10/2

2a +b =5

You might be interested in
Find the value of x<br><br> 2+4( 3 + 2x ) = 3x + 8
solniwko [45]
2 + 4(3+2x) = 3x + 8

2 + 12 + 8x = 3x + 8

14 - 8 = 3x - 8x

6 = -5x

x = -6/5
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
First person to give answer with work will get brainliest!!
Ket [755]
All you will have to do is put this inside of a graph and then see if it goes through the origin.
4 0
2 years ago
What is the solution to this equation?
Radda [10]

Answer:

9. This is because you have to add 13 to -4, which gives you positive 9. Hope this helped!

5 0
3 years ago
Select the graph that represents the solution to the following inequality: Ix-3I&lt;3
Dominik [7]
The correct answer is:  Answer choice:  [C]:_________________________________________________→  {the number line/ graph provided for choice:  [C] ;  as follows}:_________________________________________________

4 0
3 years ago
Eric ordered 6 tacos and 1 large pop. The large pop costs $2.00 and the total cost of his order was
pshichka [43]

Answer: 6x + $2= $21.50

Step-by-step explanation:

To make an equation first we are going to give the cost of each taco the variable x since we don't know what it is. Then we will combine 6 multiplied by x to get 6x and add it to $2 to get $21.50 so the equation will be 6x + $2= $21.50. First we subtract 2 from both sides of the equation which makes the equation become 6x= $19.50. Then we divide both sides of the equation by 6 and get x=$3.25. This means that each taco cost $3.25.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Rewrite 3/100 as the sum of unit fractions
    10·1 answer
  • The sign of the product of 2 integers with the same sign is positive. what is the sign of the product of 3 integers with the sam
    11·1 answer
  • What is the scale factor of the dilation?<br> 2<br> 3<br> 1/2<br> 1/3
    14·2 answers
  • Which graph represents the solution to the given system ? Y=- 6X - 2Y +2=- 6X
    15·1 answer
  • I<br><br> Is x= -2 a solution to:<br> a.<br> 7X = -1<br> b. X* 14 = -28
    14·1 answer
  • Five people buy individual insurance policies. According to the research, the probability of each of these people not filing a c
    5·1 answer
  • Need some help, please. :)
    7·1 answer
  • Determine the range of the following graph:
    12·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • Find the distance between -6.77777 and 3.55555.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!