1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
4 years ago
8

Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers. For a recent shipment, the company paid

$3100 and received 7100 pieces of candy that are allocated among three groups. Group 1 consists of 2110 pieces that are expected to sell for $0.15 each. Group 2 consists of 4720 pieces that are expected to sell for $0.35 each. Group 3 consists of 270 pieces that are expected to sell for $0.71 each. Using the relative sales value method, what is the cost per item in Group 1?
Business
1 answer:
grandymaker [24]4 years ago
4 0

Answer:

$0.215

Explanation:

The computation of the cost per item in Group 1 is shown below:-

Candy amount paid = $3,100

Item received = 7,100

For Group 1

Sale value = Group 1 units × Selling price

= 2,110 × $0.15

= $316.5

For Group 2

Sale value = Group 2 units × Selling price

= 4,720 × $0.35

= $1,652

For Group 3

Sale value = Group 3 units × Selling price

= 270 × $0.71

= $191.7

= Total sale value = $316.5 + $1,652 + $191.7

= $2,160.2

So, Sale percentage for Group 1 = $316.5 ÷ $2,160.2

= 14.65%

Now, the proportion of cost for Group 1

= $3,100 × 14.65%

= 454.15

Cost per unit = Proportion cost ÷ Group 1 units

= $454.15 ÷ 2,110

= $0.215

You might be interested in
A _____ is targeted to borrowers with low credit scores, high debt-to-income ratios, or other signs of a reduced ability to repa
Andrej [43]
It would be <span>Subprime mortgage loan.
Hope this helps! :D</span>
3 0
4 years ago
In January, 2006, Findley Corporation purchased a patent for a new consumer product for $720,000. At the time of purchase, the p
bezimeni [28]

Answer:

b. $360,000.

Explanation:

Data provided in the question

Purchase value of the patent = $720,000

At the time of purchase, the patent life is 15 years

And, the useful life of the patent is 10 years

So, the amortization expense recorded value is

= $720,000 ÷ 10 years × 5 years

= $360,000

The five years is counted from the year 2006 to the year 2011

8 0
3 years ago
The bond has a 12% annual coupon rate, a $1,000 par value, it matures in 15 years and pays coupon quarterly. The current bond pr
Vladimir79 [104]

Answer:

A. 14.28%

Explanation:

As per Approximation formula,

Quarterly yield = (A + B / C) * 100

A = Quarterly coupon = 12% of 1,000 / 4 =30

B = (Redemption - Price value / Number of coupon) = (1,000 - 900) / (15 * 4)

= 1.667

C= (Redemption value + Price / 2) = 1,000 + 900 / 2 = 1,900 /2 =  950

Quarterly yield = 30 + 1.66667 / 950 = 31.6667 / 950 = 0.03333

Quarterly yield = 3.33%

Using the calculator, we get exact Ytm quarterly = 3.3925%

Effective amount yield = {(1 + 0.033925)^4 - 1} * 100

Effective amount yield = 0.142762 * 100

Effective amount yield = 14.2762%

Effective amount yield = 14.28%

4 0
3 years ago
Groundswell Industries, a U.S.-based large conglomerate, competes in the hospitality, education, telecommunications, entertainme
OLga [1]

Answer:C. Product-market diversification strategy

Explanation: Product-market diversification strategy is a business strategy where a company invests in different product lines like FOOD,MEDICALS, ENGINEERING,CEMENT etc and in different markets. This will make the Business organisation to be very versatile and able to over come certain harsh economic conditions. Many international and multinational companies have pursued this strategy to enhance their overall business growth and development.

3 0
3 years ago
One of the disadvantages of using electronic money is it is possible to lose track of one's budget.
pshichka [43]

the right answer is TRUE, i got it wrong for putting it as false

5 0
4 years ago
Other questions:
  • A(n) ________ is a partyʹs official selection of a candidate to run for office.
    8·1 answer
  • You are given the following information about aggregate demand at the existing price level for an economy: (1) consumption = $50
    13·1 answer
  • Which part of a database is organized most like a spreadsheet, with rows and columns? A. A form B. A report C. A table D. A fiel
    13·2 answers
  • The way to do inventory on bottles of liquid is:​
    13·1 answer
  • When the workers in a workshop encounter operating difficulties or breakdowns while handling their machinery, they seek the help
    14·1 answer
  • The balance in retained earnings at December 31, 2017 was $1,440,000 and at December 31, 2018 was $1,164,000. Net income for 201
    15·1 answer
  • When you have an exclusive contract with a real estate agent, what should you expect and not expect?
    9·1 answer
  • The premium on a three-year insurance policy expiring on December 31, 20x11, was paid in total on January 1, 20x9. The original
    12·1 answer
  • Identify the possible reason or reasons for this stark difference between income inequality and consumption inequality. Intergen
    9·1 answer
  • _______________operate as for-profit or not-for-profit organizations that facilitate, promote, or encourage B2B relationships be
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!