1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
13

Area of regular polygons

Mathematics
1 answer:
Finger [1]3 years ago
8 0
Hello!

To find the area of a hexagon you do 3\frac{3 \sqrt{3} }{2} } a^{2} where a is one of the sides

Since the perimeter is 60 we can do 60/ the sides of the shape

60/6 = 10

So one side is equal to 10

you put that into the formula to get the area of a hexagon and you get 259.81

Hope this helps!
You might be interested in
Can someone explain step by step process
Sphinxa [80]

Answer:

Step-by-step explanation:

3*7*10*10*10*10*10*10*10

(5+2=7)(since is multiplication you add)

21*10^{7}=B

<u>2*10*10*10*10*10</u>

4*10*10

(5-2=3)(since is division you subtract)

0.5*10^{3}=c

8 0
3 years ago
I need help
Trava [24]
The answer to that question is the sum of the hours he studied for on both days, which will be 1/4 + 3/8.

However, we cannot add fractions with different denominators. In this case, it's 4 and 8.

So if we want to add them, we must make the denominators similar to each other. How to make 4 into 8? We multiply it by 2: 4 x 2 = 8.

BUT when we multiply fractions, we must multiply both the numerator and the denominator by the same number to keep its original value. In this case, if you want to multiply 4 by 2, you must also multiply 1 by 2.

=> SO to make 1/4 into y/8, we will multiply it like this (1 x 2) / (4 x 2) = 2/8

Now we can add the 2 fractions together. 2/8 + 3/8 = (2 + 3)/8 = 5/8. THIS IS YOUR ANSWER.

TL;DR: He studied 5/8 (or 0.625) hour altogether on both days.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a function rule for:<br> 10 more than two times x is y
pychu [463]
The function is f(x)=2x+10
8 0
2 years ago
Find the unit rate.<br> $11.40 for 6 gallons
OverLord2011 [107]

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

3 0
3 years ago
What is 361.31 minus 2.841 equals blank?????? please help!!!
Digiron [165]
<span>i think its 358.469 tell me if i wrong plz.

</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each cube represents 1 cubic inch. What is the volume of the prism?
    14·1 answer
  • What is f(–3) for the function f(a) = –2a2 – 5a 4?
    7·2 answers
  • The 35 member history club is meeting to choose a student government representative. The members decide that the representative,
    8·1 answer
  • PLEASE HELP! What is the area of triangle BCD in exact form? 35 points!
    14·1 answer
  • What is 24 ten thousands
    7·2 answers
  • What is the slope of the line that contains the points (-2,5) and (6, -3)?
    9·2 answers
  • With regard to mathematics, what is an accepted statement of fact that is used to prove other statements?
    6·2 answers
  • 5
    7·1 answer
  • Simplify <br><br><br> -3z-(-z-2)}−3z−(−z−2)
    9·1 answer
  • Please help me it's due at 6pm and i promise the give brainlist just plez and ty
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!