1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
3 years ago
8

Help with 8 Letter B

Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
6 0
2882.9 is your answer.
You might be interested in
Isoke is solving the quadratic equation by completing the square.
Alexandra [31]

Step-by-step explanation:

10 is the value of A ......

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the inverse of the following statement? If it is night, the street lights will come on. Select the best answer from the
marshall27 [118]

ANSWER

C. If it is not night, then the street lights will not come on.

EXPLANATION

The given statement is

"If it is night, then the street lights will come on"

Given the statement,

"If p, then q",

then the inverse of this statement is

"If it is not night,then the street lights will not come on"

"If not p, then not q"

The correct choice is C.

3 0
2 years ago
Please help thank you!
Arte-miy333 [17]

Answer:

  • golf: $10
  • batting: $2.50

Step-by-step explanation:

We can write two equations in the two unknowns using the given relations. Let g and b represent the costs of a round of golf and a turn in the batting cage, respectively.

  5g +4b = 60 . . . . . Sylvester's expense

  3g +6b = 45 . . . . . Lin's expense

Dividing the second equation by 3 gives ...

  g +2b = 15   ⇒   2b = 15 -g

Substituting into the first equation, we have ...

  5g +2(2b) = 60

  5g +2(15 -g) = 60 . . . . . substitute for 2b

  3g = 30 . . . . . . . . . subtract 30, collect terms

  g = 10 . . . . . . . divide by 3

__

  2b = 15 -10 = 5 . . . . use the value of g to find b

  b = 2.5 . . . . . . . . divide by 2

Mini golf costs $10 per round; batting cages cost $2.50 per turn.

7 0
2 years ago
In what quadrant is the terminal side<br> of -323°?
dexar [7]

Answer:

Quadrant 4 i believe plz tell me if im wrong

Step-by-step explanatio

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
Jlenok [28]
It would be $1.76 for 1 lb, then you would times that by 61 and if it equals 10.62, it is proportional. I multiplied it and got $109.28/ 62 lbs so it can not form a proportion.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pretty Please help me asap!!:)
    15·1 answer
  • Please help solve the problem!
    14·1 answer
  • Hellllp!!!!! i dont get this at all
    14·2 answers
  • 9(f+3)=-18<br>please help!​
    8·1 answer
  • Function c(x) = 5x<br><br> If your input was 2, what is your output?
    12·1 answer
  • In a shoe factory, 2.4% shoes made are defective. If the company made 10,000 shoes then the number of defective pieces are
    13·2 answers
  • Can you help me with this
    8·2 answers
  • Solve the simultaneous equations
    14·2 answers
  • You invested 19,000 in two accounts paying 8% and 9% annual interest, respectively. If the total interest earned for the year wa
    11·1 answer
  • The area of the rectangle shown is 44 m².<br> Work out the missing length X.<br> xm<br> 3 m
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!