1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
3 years ago
12

Please Hellppppppp!!!!

Mathematics
2 answers:
zubka84 [21]3 years ago
8 0

Answer:

d, e, f would be the answer but wait for someone to double check me

vagabundo [1.1K]3 years ago
3 0

Answer:

yes it's d,. e,. f.

sorry if it is wrkbg

You might be interested in
Jenny is selling chocolate bars it for each bar she sells she makes two dollars profit she wants to use The money she earns I’m
andre [41]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Since Jenny makes a profit of $2 for each bar of chocolate that she sells, if she sells a total of 500 chocolate bars, her profit would be:

Profit for 500 chocolate bars = profit for each chocolate bar * 500 bars

Profit for 500 chocolate bars = $2 per bar * 500 bars

Profit for 500 chocolate bars = $1000

Also she want to buy a laptop worth $998. This would be possible after selling 500 bars because $1000 > $998. After buying the laptop she would have $2 remaining ($1000 - $998)

6 0
3 years ago
A bakery can make 30 donuts every 15 minutes. What is the unit rate at which the bakery makes donuts?
sesenic [268]

Answer:

Your answer is 2/1. 2 donuts every minute.

Step-by-step explanation: The rate you are given is 30 donuts every 30 minutes. This equals 30/15.

To make a unit rate, you must make the fraction have a ratio of x/1. You can simply do this by dividing and/or simplifying the equation 30/15.

4 0
3 years ago
A map has the scale 0.5 of an inch equals 180 miles. The distance from Springfield to Glenview is 4 inches. How many actual mile
Amiraneli [1.4K]
180 multiplied by 4 is the answer.
6 0
3 years ago
Pam has taken 4 tests. She scored an 82, 94, 89 and 92. What would she need to score on her 5th test to have a mean of 90?
zavuch27 [327]

Answer:

93

Step-by-step explanation:

5*90 = 450

82+94+89+92 = 357

so

450-357 = 93

hope this helped :)

5 0
3 years ago
Write an equation that is parallel to the given equation (-1, 3) y=2x+2
Sedaia [141]

 

Hello: 
 an equation   for the line is : y =mx +b    (m: is a slope )

parallel to the liney=2x+2        ( same slope    m  =2)
the equation is : y =2x+b

through the point (-1,3) : 3 =2(-1)+b....... b=5
the equation is : y = 2x +5
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If 2000 is placed into a bank that pays 3% compound per year how much will be in the acoount after 2 years
    13·1 answer
  • Please, I really need help with this! What is the volume of this cone?
    5·1 answer
  • 1.  Lisa is working with the system of equations x + 2y = 7 and 2x ‒ 5y = 5. She multiplies the first equation by 2 and then sub
    7·2 answers
  • Solve the equation. -7 = -1 + x/3
    11·2 answers
  • The height of a rectangular prism is found by dividing volume, V, by the base area, B. If the volume of the rectangular prism is
    9·2 answers
  • Trey found three pieces of wire in his tool drawer. Here are their lengths (in centimeters). 9 , 5.59 , 16.8 What is the total l
    7·1 answer
  • MULTIPLYING FRACTIONS YES IM AN IDOIT SO HELP ME PLEASE XOXOXOXOXOXOXOXOXOXOXOXXO
    12·1 answer
  • Misty correctly determined the equation of the linear function represented by the table of values below to be y = negative 2 x +
    10·1 answer
  • A plane begins its takeoff at 2:00 P.M. on a 2200-mile flight. After 12.5 hours, the plane arrives at its destination. Explain w
    6·1 answer
  • 3x + 2x + 4 + 5x - 8
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!