$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
It is answer b!!! hope this helps
Answer:
$160.14
Step-by-step explanation:
15% of 174.45 = 26.16
174.45 - 26.16 = 148.28
8% of 148.28 = 11.86
148.28 + 11.86 = 160.14
Answer:
21.758
Step-by-step explanation:
If you draw the triangle out, you find that cos 41 = x/28.83, when x is equal to the side opposite the 49 angle
Simplify this into 28.83 cos 41, and plug it into the calculator and you get
21.75827.