Perform the indicated multiplication:
<span>7p-(3p+4)= -2(2p-1) + 10
becomes
7p - 3p - 4 = -4p + 2 + 10
Group like terms:
7p - 3p + 4p = 2 + 10 + 4
8p = 16 => p = 2 (answer)</span>
Answer:
40
Step-by-step explanation:
tell me if im right
I believe x = 23/105 because you would have to add 3/35 to both sides and when you add 2/15 to 3/35 you get an answer of 23/105.
Hope this helps!
Given,
Cost of 13 pounds of flower is 7$
One pound = ?
Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
Answer:
Step-by-step explanation:
First a translation then a reflection.