1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
10

The school playground is in the shape of a pentagon. There is a drinking fountain at each of the 5 corners of the playground. Th

ere is a path that connects each water fountain. How many ways can someone walk from one drinking fountain to another drinking fountain without retracing their steps and while staying on the path?
Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
7 0
The answer is 21 save
You might be interested in
1. A movie theater designs two bags to hold 96 cubic inches of popcorn. a. Find the height of each bag b. Which bag should the t
MrRissso [65]
I have attached a screenshot with the images of the two popcorn bags used by the theater.

Part (a):
Bag A:
Volume of bag = area of base * height
Volume of bag = length * width * height
We have:
volume = 96 in³
length = 3 in
width = 4 in
Therefore:
96 = 3 * 4 * height
96 = 12 * height
height of bag A = 8 in
Bag B:
Volume of bag = area of base * height
Volume of bag = length * width * height
We have:
volume = 96 in³
length = 4 in
width = 4 in
Therefore:
96 = 4 * 4 * height
96 = 16 * height
height of bag B = 6 in

Part (b):
To determine the amount of paper needed, we will need to calculate the surface of each bag. Excluding the top base, each bag will have 5 faces. Four side faces (each two opposite are equal) and the base.
Bag A:
Surface area = area of base + 2*area of front face + 2*area of side face
Surface area = (3*4) + 2(8*4) + 2(8*3) 
Surface area = 12 + 64 + 48 
Surface area of bag A = 124 in²
Bag B:
Surface area = area of base + 2*area of front face + 2*area of side face
Surface area = (4*4) + 2(6*4) + 2(6*4) 
Surface area = 16 + 48 + 48 
Surface area of bag B = 112 in²
From the above calculations, we can deduce that the theater should choose bag B in order to reduce the amount of paper needed.

Hope this helps :)



6 0
3 years ago
Robin and Meg are traveling from New York to Florida, and plan to stop at three different campgrounds along the way. After choos
matrenka [14]

You are correct. For each of the three possibilities for their second day, there are two possibilities for the third day.

The total number of possibilities is 3*2 = 6.

6 0
3 years ago
Write the complex numbers in standard form: 5/ 8-i
dedylja [7]

Answer:

a+bi

\frac{8}{13}  +  \frac{i}{13}

5 0
3 years ago
Identify the mean, median, and mode for the dot plot below.01 2 3 4MathBits.comNumbers of Brothers and SistersMeanMedianMode =
telo118 [61]

The mean, median and mode is 2 of the given data from the dot plot.

Given, the table is :

Number of brothers and sisters  0,0,1,1,1,2,2,2,2,2,3,3,3,4,4

First the mean

Mean = average which = sum of data points / # of data points

Sum of data points = 0+0+1+1+1+2+2+2+2+2+3+3+3+4+4 = 30

# of data points ( count the number of dots ) = 15

So average (mean) = 30/15

= 2

Next lets find the median.  

The median is the middle value.

We can find the median by listing the values and then meeting at the middle of the values

So we have 0,0,1,1,1,2,2,2,2,2,3,3,3,4,4

the list is odd, so we use median = n+1/2

= 15+1/2

= 16/2

= 8th term

= 2

Mode is simply the value that appears most.

The value that appears the most is 2 as it appears five times which is the most out of any other value.

Hence we get the mean, median and mode.

Learn more about Statistics here:

brainly.com/question/26941429

#SPJ9

               

6 0
1 year ago
A 2 pint jug costs $2.28 what is the price per cup?
USPshnik [31]

Answer:

0.57

Step-by-step explanation:

a 2 pint jug costs $2.28

2 pints=4 cups

$2.28/4=0.57

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help ASAP!! 13 points
    14·2 answers
  • A group of 100 students were asked if they study French or Spanish in school. The results are shown in this two-way table.
    11·1 answer
  • Which is the line shown in the figure ? <br> line XY <br> line XZ<br> line WX<br> line WZ
    10·1 answer
  • A cupcake shop earns $950 a day. The total amount of earning varies directly with the number of days. Find the total earning the
    6·2 answers
  • Find the circumference of the circle in terms of pi.
    5·2 answers
  • Write equation for the center(-1,0) radius of 6
    10·1 answer
  • Quentin is one third the age of his aunt. And 20% older than his sister. If Quentin's sister is 15 years old, how old is his aun
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!<br><br> Solve.<br><br> (6√6)^-x+3 = 1/6 x 216^2x-3
    13·1 answer
  • QUESTION ON PIC THANK YOU !
    10·1 answer
  • The owners of a manufacturing company conducted a survey to determine the mean income of the customers who prefer the company’s
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!