1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
6

A 2 pint jug costs $2.28 what is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
USPshnik [31]3 years ago
6 0

Answer:

0.57

Step-by-step explanation:

a 2 pint jug costs $2.28

2 pints=4 cups

$2.28/4=0.57

You might be interested in
a bag of potatoes and a bag of onions combined weigh 11 kilograms 15 grams. if the bag of potatoes weighs 7 kilograms 300 grams.
omeli [17]

Answer:

4. 715

Step-by-step explanation:

11.015 - 7.300= 4.715

7 0
3 years ago
I will give anyone brainliest thats writes down the correct answer for rhis question Layla is using the model to solve a divisio
MAVERICK [17]

Answer:

How many One-sixths are in Two-thirds?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
URGENT!!!! Han earns $48 for babysitting 3 hours. How much money does Han make per hour? Explain
Lana71 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

If he earns $48 dollars in 3 hours, you need to divide 48 by 3 to work out how much he makes per hour. and 48/3 = 16. So he makes $16 dollars an hour.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the question based on the data in the two-way table.
Masteriza [31]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Need help on this problem
trasher [3.6K]
The answer to the question

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help with this math problem
    9·1 answer
  • A basketball team needs to raise $500 and there are 12 players how much money does each player need to raise
    11·2 answers
  • Write 3200 as a product of prime factor
    13·1 answer
  • Show how to make a ten to find 12-4. Write the number sentence
    15·2 answers
  • Which of the following is the best example of a long-term goal?
    8·1 answer
  • How can you use regrouping to solve the equation 32-5 =
    15·2 answers
  • Find missing angle 135 and 59
    10·2 answers
  • Write a congruence statement for the angles and/or sides that are given. State what additional information is required in order
    13·1 answer
  • Set up a system of equations for the following situation: The girls basketball team spent a total of $1,590 on new basketballs a
    14·1 answer
  • While drawing a triangle, Michael decided that he wanted to have the longest side to measure 32 cm. Which pair of side lengths c
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!