1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
15

Meg has 24 feet of ribbon that she wants to divide into of a foot pieces. How many of a foot pieces are there in 24 feet?

Mathematics
1 answer:
lawyer [7]3 years ago
4 0
2 foots because 24ft divided by 12ft equals 2 foot pieces or you can do 24ft divided  by 2ft equals 12ft.
You might be interested in
You want to buy an item that costs $100. Which of these is the most cost-effective choice for buying the item?
Evgen [1.6K]
The answer is C. This would make the total cost 90 dollars without paying for a membership card or shipping.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME SHOW ME HOW U GOT YOUR ANSWER PLZ AND THANK U
lara [203]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

There are 6 marbles in the jar

4 are not purple

P(not purple) = marbles that are not purple/ total marbles

                      = 4/6 = 2/3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The seventh grade class is raising money to have a class trip at the end of the year. They began the year with $1500. They now h
Nikitich [7]

Answer:

The percent of the increase for the money the class raised is 10 %

Step-by-step explanation:

Because if you divide 1500 by 10 you get 150 that means 150 is 10 % of 1500 and if you add 150 to 1500 you get 1650 so the increase of money the class raised is 10 %

I hope this helped :)

5 0
3 years ago
Charisse is buying two different types of cereals from the bulk bins at the store. Granola costs $2.29 per pound and muesli cost
valentina_108 [34]
Even though im not giving you grapahs, I can explain you the situation and I can shed you light inot this. Pay attention. Giveen the data we are going to use it like this  <span>2.29x + 3.75y <= 7.00. Remember, you can't spend more money than 7.00, so whatever you buy has to be within 7.00$ or equal 7.00$. Since you're buying in pounds, and the amount varies, you have a variable there to indicate the price of each product depending on how many pounds of it you buy. Now, what you need to do is use this equation to graph and also solving part b by substituting in that value for y. I hope this can help you</span> 
6 0
3 years ago
PLS HELLLP<br> PICTURE BELOW
Lesechka [4]

Answer:

it is commutative property of add

Step-by-step explanation:

commutative propert:

a+b=b+a

same as

5x-8=-8+5x

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A mother earned $​8750.00 from royalties on her cookbook. She set aside​ 20% of this for a down payment on a new home. The balan
    10·1 answer
  • What is the value of p for they following triangular prism<br><br> Please help me!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Question is 15 points
    10·1 answer
  • State the degree of each polynomial. If it is not a polynomial in one variable, explain why.
    13·1 answer
  • The diameter of the wheel of a unicycle is 0.58m.
    9·1 answer
  • Read the proof. Given: AB ∥ DE Prove: △ACB ~ △DCE We are given AB ∥ DE. Because the lines are parallel and segment CB crosses bo
    14·2 answers
  • What is 6 divided by 603
    13·2 answers
  • Help i dont understand
    14·1 answer
  • Laylaguarra bye broo
    9·1 answer
  • Comprehension Question
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!