1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
9

Graph the solution. x/8>2÷(3+2x2+1)⋅2

Mathematics
1 answer:
Digiron [165]3 years ago
7 0
X is the grater one becouse x/8>2 and evrethangs peced together at that point
You might be interested in
What is the length of the hypotenuse?
seropon [69]

Answer:

Hello! answer: 65

Step-by-step explanation:

60 × 60 = 3600

25 × 25 = 625

3600 + 625 = 4225

√4225 = 65

65 × 65 = 4225 therefore c = 65 Hope that helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony spent $60.54 and bought 3 packs of notebooks and a calculator. How much does a pack of notebooks cost if a calculator costs
Cerrena [4.2K]

Let the price of a  notebook = X.

Multiply the cost of a notebook by the quantity, so you get 3x.

Add that to the price of a calculator to get the total spent:

60.54 = 45.87 + 3x

Now solve for x:

Subtract the cost of the calculator from both sides:

3x = 14.67

Divide both sides by 3:

x = 14.67 / 3

x = 4.89

A notebook cost $4.89

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
Margaret [11]

\displaystyle\bf Solve:8\times p=5,2 \$ => p=\frac{5,2}{8} =\frac{5,2:\boxed{8}}{8:\boxed{8}}   =0,65\$\quad She \:unit\: cost\:is\:\underline{ 0,65} \\\\Check :\:8\times\underline{0,65} =5,2\$ \\\\0,65=0,65 \\\\\rightarrow The\: price\:per \:apple \:is \: 0,65 \$

7 0
3 years ago
Find a point-slope form for the line that satisfies the stated conditions.
Yakvenalex [24]

Answer:

y=6x+41

Step-by-step explanation:

y-5=6(x+6)

y=6x+41

3 0
3 years ago
Help answer pleaseeeeeee
12345 [234]

Answer:

Your answer is C.

Step-by-step explanation:

I answered it on paper. When it comes to explaining I have to be person to person. But I hope this helps. :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Kersha has two jobs. During the day she works as an office clerk, and in the evening she works as a cashier. Her office job pays
    10·1 answer
  • How would you solve...<br> (9m + 10) • 2 <br> Using distributive property ?
    15·2 answers
  • In order to maximize the chances that experimental groups represent the population of interest, researchers should conduct _____
    8·1 answer
  • write an addition equation and a subtraction equation that compares the number of miles Matt ran on Thursday (x) to the number o
    13·1 answer
  • Which function can be used to describe the sequence? -2/3, -4, -24
    12·1 answer
  • 16 feet = ? meters ?
    11·2 answers
  • What is the equation of the function shown in the table?
    9·1 answer
  • Write the following expression in exponential form: (2 points)
    11·1 answer
  • Which are true about the area of a circle? Check all that apply
    7·1 answer
  • In a fraction, the numerator is 12 less than the denominator. When simplified, the fraction is equal to 3/5 . What is the fracti
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!