1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
8

3 games for 45.90 what equation can be used to determine p of one game

Mathematics
2 answers:
Alex_Xolod [135]3 years ago
8 0
To find the price of one game you..

Divide 45.90 by 3

Which equals = 15.30

Each of the games each costed 15.30

So your answer is: 15.30
DerKrebs [107]3 years ago
7 0
45.90 divided by 3 
if you do this then you will get your answer for how much one costs. You might get a decimal. If you do then round to the nearest whole number. Of course while you answer the question you need to put your label. $
You might be interested in
Put these in order from least to greatest 1/2, 1/3, 2/5, 0.6 , o.3
Aleks04 [339]

Answer:

0.3, 1/3, 2/5, 1/2, 0.6

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the values of A B C AND D of <br> 4x^2 (2x^3+5x)= Ax^B +Cx^D
iren2701 [21]

The values are A=8, B=5, C= 20 and D=3

Explanation:

The expression is 4x^{2} (2x^{3} +5x)=Ax^{B} +Cx^{D}

Simplifying, we get,

8x^{5} +20x^3=Ax^{B} +Cx^{D}

Since, both sides of the expression are equal, we can equate the corresponding values of A, B, C and D.

Thus, we get,

8 x^{5}=A x^{B} ⇒ A=8 and B=5

Also, equating, 20 x^{3}=C x^{D}, we get,

C=20 and D=3

Thus, the values are A=8, B=5, C= 20 and D=3

3 0
3 years ago
GIVE ME THE ANSWERS‼️‼️‼️‼️FOR ALL THE QUESTIONS AND I WILL MAKE YOU BRAINLIEST ‼️‼️‼️‼️‼️❤️❤️
DaniilM [7]

Answer:

Easy Science

Step-by-step explanation:

That is easy science Duh...Also just use your phone to see the weather in those places and use your calculator i think by subtracting it

7 0
3 years ago
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
choose a number from 10 to 90. draw and write to show the numbers that are 10 less and 10 more than your number
finlep [7]
50:
40 is 10 less than 50
60 is 10 more than 50
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The amount of a chemical solution is measured to be 2 liters. What is the percent error of the measurement?
    11·2 answers
  • Female Height: Mean-63.6 Standard Deviation- 2.5
    8·1 answer
  • 3. Suppose that you draw two cards from a standard 52 card deck. You replace the first card and shuffle thoroughly before you dr
    7·1 answer
  • A _______ conveys the notion of "or." We use the symbol logical or ∨ to represent a _______.
    7·1 answer
  • Give the answer in simplest form:<br> 3/8 of 48 = n n = _____
    6·2 answers
  • 14 feet out of 36 feet​
    14·1 answer
  • Help pls!!
    15·1 answer
  • 5x+12-8x=-24 steps by step please
    13·2 answers
  • Cost of jacket $494.50<br> markup: 41%
    7·1 answer
  • If three farmers share some bags of fertilizers in the ratio 3:4:5.if the smallest share is 18 bags.what is the largest share
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!