1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
4 years ago
10

If guy walks from his house to school and back,how far does he walk?

Mathematics
2 answers:
Serga [27]4 years ago
8 0
He walked the same distance to school and back home.
I hope this helped! :-)
Dafna1 [17]4 years ago
5 0
If he doesn’t stop anywhere, he would be walking 2 times the distance between the house and school btw is this a trick question
You might be interested in
8)
mixer [17]
Did you already find the answer?
6 0
2 years ago
A salesperson earns a 10% commission on the selling price of each vehicle after a $2,000 dealership fee is deducted from that pr
Ipatiy [6.2K]

Answer:

Salesprice =$25000

Step-by-step explanation:

comission=$ 2300;10

salespreice=x:100

x=2300*100/10=$23000

dealership fee= $2000

salesprice= $25000

5 0
4 years ago
Write the inverse function, <br> f^-1 (x), for the function <br> f (x) = 2x + 3
cricket20 [7]

f(x) = 2x + 3

y = 2x + 3

Subtract the sides of the equation minus 3

y - 3 = 2x

Divided the sides of the equation by 2

\frac{y - 3}{2} = x \\

So ;

{f}^{ - 1}(x) =  \frac{x - 3}{2} \\

_________________________________

And we're done.

Thanks for watching buddy good luck.

♥️♥️♥️♥️♥️

6 0
3 years ago
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
student expanded an expression, as shown. Is the student's work correct? Explain why or why not. −6 ( 4x − 2 13 ) −6(4x) + 6 ( −
sleet_krkn [62]

Answer:

No, the student's work is not correct.

Step-by-step explanation:

Given : Student expanded an expression, as shown.

-6(4x-\frac{2}{13} )

-6(4x)+6(-\frac{2}{13} )

-24x-\frac{12}{13}

To find : Is the student's work correct?

Solution :

The expansion of student is not correct.

Follow the below steps to get correct solution and student mistake,

Step 1 - Write the expression,

-6(4x-\frac{2}{13} )

Step 2 - Apply distributive property, a(b+c)=ab+ac

=(-6)(4x)+(-6)(-\frac{2}{13})

Step 3 - Solve,

=-24x+\frac{12}{13}

The student was mistaken in step 2 in solving the sign.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I’m order to solve the following system of equations by addition which of the following could you do before adding the equations
    12·2 answers
  • What is the difference between 4/9 and -5/9
    14·2 answers
  • A standard die is rolled. Find the probability that the number rolled is odd. Express your answer as a fraction in lowest terms
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B4%20-%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%7Ddx%20%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{4 - {x}^
    14·1 answer
  • Find the product of 3 2/3 as a mixed number
    7·1 answer
  • Select the correct answer.
    7·2 answers
  • First to count to 10 FREEEEE POINTS
    12·2 answers
  • Help ASAP!!! A cayenne pepper stalk produces 4 peppers without adding fertilizer. The agriculture department establishes that th
    6·2 answers
  • In ΔCDE, the measure of ∠E=90°, the measure of ∠C=70°, and DE = 12 feet. Find the length of CD to the nearest tenth of a foot.
    12·2 answers
  • Find the product of 1/3×2/4 in the simplest form.​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!