1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
5

PLEASE HELPPPP!!!!! need help with this

Mathematics
1 answer:
Daniel [21]3 years ago
7 0

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Each flower has a specific price. One tulip, one daisy, and 2 mums cost $4.20. On tulip, two daisies and one mum cost $3.80. Two
sineoko [7]

Answer:

The answer to your question is $5.60

Step-by-step explanation:

    1 tulip + 1 daisy + 2 mums = $4.20           (1)

    1 tulip + 2 daisies + 1 mum = $ 3.80         (2)

    2 tulips + 2 mums = $4.80                        (3)

    1 tulip + 3 daisies + 2 mums = ?

tulip = t      daisy = d      mum = m

Process

1.- Find the price of each flower using system of equations

    Solve equation 3 for tulip

     2t = 4.80 - 2 m     divide by 2                            (4)

     t = 2.40 - 1m

2.- Substitute equation 4 in equation 1 and 2

    (2.4 - 1m) + 1 d + 2 m = 4.2

    (2.4 - 1m) + 2d + 1 m = 3.8

3.- Simplify and solve for each flower

     2.4 - 1m + 1d + 2m = 4.2

      1d + 1m = 4.2 - 2.4

      1d + 1m = 1.8                   Equation (5)

     2.4 - 1m + 2d + 1m = 3.8

     2d = 3.8 - 2.4

     2d = 1.4

     d = 1.4/2

     1d = 0.7

4.-  Substitue d in equation 5

     1(0.7) + 1m = 1.8

     0.7 + 1m = 1.8

     1m = 1.8 - 0.7

      1m = 1.1

5.- Subtitute m in equation 4

     1t = 2.40 - 1(1.1)

     1t = 2.40 - 1.1

      1t = 1.3

6.- Result

     1 tulip + 3 daisies + 2 mums cost = 1.3 + 3(0.7) + 2(1.1)

                                                            = 1.3 + 2.1 + 2.2

                                                            = $5.6

8 0
3 years ago
Carl worked six and one-half hours on Monday. He worked eight and two-third hours on Tuesday. How many hours did Carl work in al
Gnoma [55]

Answer: 15 hours and 37 minutes


Step-by-step explanation: 6 and 1/2 hours is 6 hours and 30 mins

8 and 2/3 hours is 8 hours and 67 mins


So 8 hours + 6 hours is 14 hours


Since 67 minutes is over an hour, we're going to take 60 minutes from 67, leaving u with 7 minutes


Add the 60 minutes to the 14 hours and you get 15 hours.


Take the 7 minutes and add it to the 30 minutes and you get 37 minutes.


All together the answer is 15 hours and 37 minutes


7 0
3 years ago
HELP MEEEEEEEEEE Package A contains 3 birthday cards and 2 thank-you notes and costs $9.60. Package B contains 8 birthday cards
hodyreva [135]

Answer:

Each birthday card costs $2.2 ⇒ answer c

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- Package A contains 3 birthday cards and 2 thank-you notes

- It costs $9.60

- Package B contains 8 birthday cards and 6 thank-you notes

- It costs $26.60

- x represents the cost of birthday card and y represents the cost of

 thank-you note

* Lets change these information to two equations

∵ x represents the cost of each birthday cards

∵ y represents the cost of each thank-you notes

∵ Bag A contains 3 birthday cards and 2 thank-you notes

∵ Bag A costs $9.60

∴ 3x + 2y = 9.60 ⇒ (1)

∵ Bag B contains 8 birthday cards and 6 thank-you notes

∵ Bag B costs $26.60

∴ 8x + 6y = 26.60 ⇒ (2)

* Lets solve this system of equations to find x and y

- Multiply equation (1) by -3 to eliminate y

∵ -3(3x) + -3(2y) = -3(9.60)

∴ -9x - 6y = -28.8 ⇒ (3)

- Add equations (2) and (3)

∴ -x = -2.2

- Multiply both sides by -1

∴ x = 2.2

∵ x represents the cost of each birthday cards

∴ The cost of each birthday card is $2.2

* Each birthday card costs $2.2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In order to get an A in English class, Jane needs to get at least 90% of the questions on the final test correct. If Jane got 55
dimulka [17.4K]
Jane would have passed the test with ~92%
55 ÷ 60 = 9.166666-
4 0
3 years ago
Part A: Explain in words the mistake Juanita made. Part B: Solve the equation 3x + 6 = 24
Ksju [112]
She didnt divide the whole problem by 3 it would be x+3=8 then the rest of the work

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor: -12n - 20 <br> a.4(3n+5)<br> b. -4(3n + 5) <br> c. -4(3n - 5)<br> d. 4(3b-5)
    5·1 answer
  • Help me plz number 2 plz
    15·1 answer
  • find the slope-intercept form of the line whose slope os 4 and that passes through the point (-9,12)​
    7·1 answer
  • In th fig , d is the mid point of ab and cd is perpendicular to ab. prove abc is congurence to bcd.​
    15·1 answer
  • What best describes the expression y over 3?
    6·2 answers
  • Multiply 4x²(3x3 + 8x2 – 9x)
    11·1 answer
  • One side if the labtop is 9.5 inches and the other side is 14 inches. Using the Pythagorean Theron, what is the length of the di
    11·1 answer
  • There is a discount of sale of 20% off of a $450 pair of skis how much is the discount ?
    12·2 answers
  • IM TAKING A TEST, HELP!
    12·1 answer
  • Solve by completing the square:<br> 2) 3x2 + 24x - 27 = 0
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!