1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
9

1.Graph the functions on the same coordinate plane.

Mathematics
1 answer:
mel-nik [20]3 years ago
4 0
1. solutions are intersection points
they intersect at x=4 and x=1 or the points (4,0) and (1,0)
select 4 and 1



2.
sub -x for x
if you get the same function, it is even
if you get the exact negative of the function, it is odd
if neither, then neither
basically
f(-x)=f(x) is even
f(-x)=-f(x) is odd
and neither is neighter

so
f(-x)=-2(-x)²+3(-x)
f(-x)=-2(x)²-3x
f(-x)=-2x²-3x
that is not the same function nor is it the exact oposite
neither even nor odd




3.
domain is the time you can use
obvioulsy start at time=0
and stop when it hits the ground because it shouldn't go underground
so domain is all real numbers from 0 to 5 including 0 and 5
that is [0,5]



4. (the (f+g)(x) one)
(f+g)(x)=f(x)+g(x)
so that is just
x²-36+x³+2x²-10=
x³+3x²-46


5. just mulitply them
x⁷+9x⁴-9x³-81

6. minus them
(3x⁵+6x²-5)-(2x⁴+7x²-x+16)
3x⁵+6x²-5-2x⁴-7x²+x-16
3x⁵-2x⁴-x²+x-21
You might be interested in
Renting a room at the Willow tree resort costs $125 for 2 people. Each additional person is $25. Write an expression that shows
Mama L [17]

Answer:

Let C be the cost for the people staying

if n <= 2 ;  C = $125

If n >2 ;  C =  $125 + $25 * (n-2)

Step-by-step explanation:

If the number of people is more than two, we need to add $25 for each of them.

Since n will be the number of people staying, we need to make sure that we substract two from this term to avoid overcharging the guests when there is less than two people.

So

(n-2) is the term that should be multiplied by a factor of 25.


5 0
3 years ago
34 divided by 3 3/4 equals what in fraction form
anygoal [31]

Answer:

9.06

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
use an algebraic equation to solve the problem. the sides of a triangle are in the ratio 3:4:5. what is the length of each side
STatiana [176]
This should be the equation:

n + 4/3n + 5/3n = 90
5 0
3 years ago
How many terms does 2x+8 have
kkurt [141]

Answer:

there are 2 terms in this  expression

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 to the power of 2 + 4 to the power of 2
julia-pushkina [17]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 320 students went on a field trip to the zoo. After, they took a survey on which animal was their favorite. 25% of students chos
    13·1 answer
  • Molly was packing books in a box to send to her friend. the box cannot weigh more that 2kg. if each book has a mass of 200g, wha
    12·1 answer
  • What is the range of the following function
    5·1 answer
  • Given f(x) = -2x^2 + 4, determine the slope of the secant line over the interval [-1, 2].
    5·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Wha geometric reason is accepted without proof in a logical system
    8·1 answer
  • 1.
    11·2 answers
  • Pete's Plumbing charges a $150 inspection fee plus $60 per hour. Paul's Plumbing charges a $90 inspection fee plus $75 per hour.
    14·1 answer
  • Help needed
    5·1 answer
  • An employee at a department store is stocking cell phone cases. He has a box of 80 cases. Among the 80 cases, 40 are black, 10 a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!