1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WARRIOR [948]
3 years ago
8

store a sells 12 juices bottles for $4 and store B sells 18 juice bottles for $6. Are the ratew equivalent? explain your reason

Mathematics
2 answers:
Elza [17]3 years ago
8 0
First, you'll have to find how much it costs for one bottle of juice.
Store A- 4/12= 0.33 So one bottle of juice costs 33 cents.
Store B- 6/18= 0.33 So one bottle of juice costs 33 cents.

Yes, the rates are equivalent because one bottle of juice costs the same from each store.
AleksAgata [21]3 years ago
5 0

Store A = 12/4 = 3

Store B = 18/6 =3

S the rates are equivalent.

You might be interested in
Multiply each equation by a constant that would help to eliminate the y terms.
goldenfox [79]
6x-15y=-63
-15x+15y=90

This is because you are multiplying the first equation by a constant of 3 and the second equation by 5 so that you can have -15y and +15y which will cancel each other out.
6 0
3 years ago
What is a description of an undefined term?
alukav5142 [94]

Answer:

In Geometry, we have several undefined terms: point, line and plane. From these three undefined terms, all other terms in Geometry can be defined. In Geometry, we define a point as a location and no size. ... And the third undefined term is the line.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Resuelve la ecuación de la recta
Katena32 [7]

Answer:

SPANISH TALK ENGLISH OK

Step-by-step explanation:

OKKK

8 0
3 years ago
Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.
makvit [3.9K]
You would do tan<span>Ɵ = 9/12
tan^-1(9/12) = </span><span>Ɵ
</span><span>Ɵ = 36.87 degress
make sure your calculator is in degree mode

</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $3.84. What is the cost of oranges, in
Vilka [71]

Answer:

Each orange would cost $0.64.

Step-by-step explanation:

If you do 3.84 and divide that by 6, you would get the answer of $0.64 for each orange.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • /////////////////////////////////////////////////
    7·1 answer
  • An airplane 30,000 ft above the ground begins descending at a rate of 2,000 ft per minute. Write an slope-intercept form that mo
    11·1 answer
  • Help PLease URGENT!! 10 POINTS
    8·2 answers
  • Slope= 9; intercept= 2
    13·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%20%5Ctimes%203%20%5Ctimes%203%20%5Ctimes%205%20%5Ctimes%20q%20%5Ctimes%20q%20%5Ctimes%20q" i
    13·1 answer
  • Can somebody please show me how to do this?
    14·2 answers
  • A system of equations is shown below.
    11·1 answer
  • The sum of two numbers is 47, and their difference is 15. The larger number is
    13·1 answer
  • Emily is buying new cold-weather gear for her family. She pays $100 for 5 pairs of waterproof gloves that each cost the same amo
    6·2 answers
  • I will give you brainlest and 5 stars if you answer this correctly
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!