1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
5

Could someone help me with number 17.

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]3 years ago
7 0
The Answer to the question is: Y= -7
NeX [460]3 years ago
3 0

Answer:

y=-7

Step-by-step explanation:

if g(x)  is g(-2) that means that x=-2 so we plug that in so 5*-2+3

5*-2+ -10  

-10+3+ -7

so y=-7

You might be interested in
1. Your annual salary is $73, 300 and get paid bi-weekly. You are married and
r-ruslan [8.4K]
Fnfnf kenzie said i had trttttttttt
3 0
3 years ago
Can someone be my friend please!!!
KIM [24]

Answer:

no problem sure!

Step-by-step explanation:

;D

4 0
3 years ago
Emery Mining Inc. recently reported $147,500 of sales, $75,500 of operating costs other than depreciation, and $10,200 of deprec
Molodets [167]

Answer:

net income is $48452.81

Step-by-step explanation:

Sales =$147500

subtract operating expenses

-$75500 =$72000

subtract non- operating costs

depreciation -$10200 =$61800

-interest expense payable (16500*7,23%)$1196.25=63603.75

from profit before tax deduct income taxes =63603.75*25%=15150.9375

Net Income is therefore $63603.75-$15150.9375 = $48452.81

6 0
3 years ago
Suppose you invest $1700 at an annual interest rate of 8.8% compounded continuously. How much will you have in the account after
shepuryov [24]
After 7.5 years, you will have $3,200.12
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If I cut 2/3 of a pie and put the big piece on my plate. Then eat 1/4 of the piece. What fraction of the original pie did I eat.
Hunter-Best [27]
If you took \frac{2}{3} of a pie then only ate \frac{1}{4} of that slice, you ate \frac{1}{4} of \frac{2}{3}.

\frac{2}{3} * \frac{1}{4} = \frac{2}{12}

Simplify.

\frac{2}{12} = \frac{1}{6}

So, you ate 1/6 of the pie.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Stephen wakes up late and runs to catch the bus, his running speed is 4 m/s, he gets to the bus stop in two minutes. How many me
    12·2 answers
  • twelve less than four times some number n is at least three more than the number. What values are possible for n?
    12·1 answer
  • Which quadrilaterals always have diagonals that are perpendicular?​
    9·2 answers
  • If you help me with this easy question, I will give you 1 thanks and 5 stars :) (number 1)
    14·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?
    6·2 answers
  • Directions: Please choose ONE (you may answer all if you would like) question. Make sure to EXPLAIN your work. NO EXPLANATION=NO
    10·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points<br> (1, -3) and (4, 2)?
    11·1 answer
  • The distribution of the amount of money spent by students on textbooks in a semester is approximately normal in shape with a mea
    9·1 answer
  • What are the steps to (5xy^3)^2(xy)^4?
    8·1 answer
  • This net folds into the cube shown beside it. On the cube, which letter will be on the side opposite D?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!