1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
2 years ago
8

A store has clearance items that have been marked down by 55%. They are having a sale, advertising an additional 35% off clearan

ce items. What percent of the original price do you end up paying?
Business
1 answer:
raketka [301]2 years ago
3 0

Answer:33.75%

Explanation:

Let’s assume the price without discount is $100 .

Now from the information given , we have $100-0.25*$100 =0.75*$100

Which is 0.75 *$100= $75 is the price after the first discount .

0.75 - 0.55*$75= 0.45*$75

Now 0.45*75 = 33.75% which is the percentage of the original price .

You might be interested in
When all of a firm's inputs are doubled, input prices do not change, and this results in the firm's level of production more tha
Andre45 [30]

Answer: (B) on the downward-sloping portion of its long-run average total cost curve.

Explanation:

The downward-sloping portion of a company's Long Run Average Total Cost(LRATC) curve is the part where increasing returns to scale is witnessed.

This is because the costs that are incurred by the company leads to higher proportional output thereby reducing the average cost and pulling the LRATC down.

In this scenario, the inputs doubled and the firm's level of production more than doubled which means that with outputs increasing more than costs, the Average cost is reducing and the slope is downward sloping.

3 0
3 years ago
Toby and Keith are planning to create and jointly own a company that will license their patented technology solely for royalties
Fantom [35]

Answer: Limited liability company

Explanation:

In such a structure the owners and the firm are considered separate. The owners in a LLC could not be held personally liable for the debts and liabilities of their company.

The companies have the limited liability feature of the corporations while the profit distribution method depicts partnership structure.

In the given case, Toby and Keith wants to distribute profit among them and also do not want to raise any outside capital. Also they want limited liability in their organisation.

Hence a Limited liability company is an appropriate choice for them.

3 0
2 years ago
Flanders Company purchased an asset on January 1, 2021 for $60,000. The asset has an estimated salvage value of $3,000. Its esti
emmasim [6.3K]

Answer:

$14,250

Explanation:

Annual depreciation = (Cost - Salvage value) / Useful Life

Annual depreciation = ($60,000 - $3,000) / 8

Annual depreciation = $57,000 / 8

Annual depreciation = $7,125

Accumulated dep. at December 31, 2022 = $7,125 * 2

Accumulated dep. at December 31, 2022 = $14,250

So, the balance in accumulated depreciation using the straight-line method at December 31, 2022 is $14,250.

7 0
2 years ago
Calico Corporation produced 2 comma 500 units in Job 903. The following data is provided for Job 903 for the​ year: Direct mater
geniusboy [140]

Answer:

The total cost of Job​ 903 is $5,073.20

Explanation:

The computation of the total cost is shown below:

= Direct material used + Direct labor cost + overhead cost  (Predetermined manufacturing overhead rate per direct labor hour ×  Direct labor hours used in Job 903)

= $3,200 + $1,092 + ($18.60 × 42 labor hours)

= $3,200 + $1,092 + $781.20

= $5,073.20

7 0
3 years ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Parul Janta has just begun to understand French culture, even though she has lived in France for two years. She is nearly fluent
    15·1 answer
  • Rent-a-Furniture Center is offering a living room set that retails for $799 for $25 per week for 1 year. What is the percent mar
    5·1 answer
  • How does tourism benefit the economy
    14·1 answer
  • The ________ department is where the advertising is developed from idea to ad. It involves copywriting, graphic design, and ofte
    15·1 answer
  • One of the reasons that organized crime has been around so long is that it provides goods and services that society wants.
    12·1 answer
  • On December 31, the company provides consulting services and bills its customer $3,000 for these services.
    8·1 answer
  • f the demand for houses increases, the wage of Wage carpenters will ____ and the quantity will ____. Assume bricks and wood are
    8·1 answer
  • Whats ur dream job??? not a serious q or nun just bored and want to make a conversation lol
    11·2 answers
  • One project has three cash flows: att0, the initial investment cost is $150; att1, theproject pays $121; att2, the project needs
    8·1 answer
  • The equivalent annual cost method is useful in determining: Multiple Choice the operating cash flow for mutually exclusive proje
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!