1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
10

alt=" \frac{3}{4} \times 12" align="absmiddle" class="latex-formula">
Multply or divide. Draw a model to explain your thinking. I really need this please help.
​
Mathematics
1 answer:
pentagon [3]3 years ago
4 0
9. Draw a model with 3x4 model and shade in 9 squares; say its 75%
You might be interested in
Trying to finsh fast so help please
max2010maxim [7]

Answer:

A-B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jimmy thought he had purchased 7 folders but he only purchased 6. What was his percent error?
QveST [7]

6 percent of 7 is 86% so the percentage error is 24%

6 0
2 years ago
Find the cost of 20 grams of lead at 60$ per kilogram
ASHA 777 [7]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

Ratio:

Grams : Kilograms

1 : .001

Multiply both sides by 20 to convert grams to kilograms:

Grams : Kilograms

1 : .001

x20 x20

20 : .02

This means that 20 grams of lead = .02 kilograms of lead

Price:

Cost : Kilogram

$60 : 1

Multiply both sides by .02 to find the price of the lead:

Cost : Kilogram

$60 : 1

x.02  x.02

$1.20 : .02

Therefore, .02 kg of lead costs $1.20.

6 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
Trava [24]

Answer:

$17.22 per foot

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.

310/18= 17.22222

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please mark brainliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kumpel [21]

Answer:

um. its 70

Step-by-step explanation:

180-110.. parallel angels

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I really need answers to connexus 10 question assessment
    5·1 answer
  • Peter is giving marbles to some children at a carnival. He has 5 red marbles, 4 blue marbles, and 3 yellow marbles. If Peter sel
    14·1 answer
  • What can each term of the equation be multiplied by to eliminate the fractions before solving? x – + 2x = StartFraction one-half
    6·2 answers
  • A farmer was interested in determining how many grasshoppers were in his field. He knows that the distribution of grasshoppers m
    10·1 answer
  • 3 is the____ term<br><br>constant or variable ​
    11·1 answer
  • WHO EVER ANSWERS FIRST AND IS CORRECT GETS BRAINLIEST!!!
    14·1 answer
  • A village school starts at 8.30am and end at 3.45pm.how long is the school day<br>​
    8·2 answers
  • F(x)=x^3-6x^2+11x-6 is (x-4)
    12·2 answers
  • Blanca has 32 marbles. She wants to put her marbles into bags so each bag has the same number of marbles and no marbles are left
    12·1 answer
  • Determine the equation, in both factored and standard forms, of a parabola with zeros at (-2, 0) and (5, 0) and passes through t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!