1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
7

The quotient of 19,008/16

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
8 0
The answer is 1,188 because it on the calculator and because it on the internet (duhhh)
oksano4ka [1.4K]3 years ago
7 0
I don’t know if you’ve ever heard of the amazing device known as a calculator but the answer is 1,188
You might be interested in
ANYONE PLEASE HELP. BEST ANSWER GETS BRAINLIEST
Nimfa-mama [501]
Number of students that have rabbits = 43

Number of students that have birds = 40

43 - 40 = 3

Thus, 3 more students have rabbits that birds.

Hence, the answer is A.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factorise a.x3+4.a.x​
Contact [7]

Answer:

{ax}^{3}  + 4ax \\

factorise out a and x :

{ \boxed{answer{= ax( {x}^{2}  + 4) }}}\\ but \: farther \: more :  \\  = ax( {x}^{2}  +  {2}^{2} )

but from general factorization:

{ \boxed{( {a}^{2} +  {b}^{2}) =  {(a + b)}^{2}   - 2ab }}

a » x

b » 2

therefore:

= ax \{ {(x + 2)}^{2}  - 2(x)(2) \} \\  \\  = { \boxed{ \boxed{ax( {x + 2)}^{2} - 4x }}}

4 0
3 years ago
Glven: 2x+3y= 6.
ruslelena [56]

Answer:

The answer is B 0,2

Step-by-step explanation:

I hope that correct

7 0
3 years ago
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
2 years ago
Blake and Ned work for home remodeling business they are putting the final touches on a home they renovated. working alone Blake
stiks02 [169]

Answer:

3.6 hours

Step-by-step explanation:

Blake can do work in hours = 9

Blake can do a part of work in 1 hour = \frac{1}{9}

Ned can paint the same room in six hours.

Ned can do a part of work in 1 hour = \frac{1}{6}

They can do a part of work together in 1 hour =  \frac{1}{9}+\frac{1}{6}

                                                                           =  \frac{5}{18}  

Now they can do \frac{5}{18}  part of work in hour = 1

So, they can do whole work in hours =  \frac{1}{\frac{5}{18}}

                                                             =  3.6

Hence it will take 3.6 hours to paint the room if they work together.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How many gallons are in 2/5 of a 1/2 -gallon container of milk?
    8·2 answers
  • Reflection across y=3 <br> F(-4,3),(1,5),D(-3,1)
    14·1 answer
  • How do I solve this problem step by step mesningbwjat will I do first <br> -17+43+(-5)
    9·1 answer
  • A company manufactures replacement parts for construction cranes. The fixed manufacturing cost is $2,400 and the variable cost p
    10·1 answer
  • What is a net?
    5·2 answers
  • Please help me! multiple choice
    8·1 answer
  • Solve This Proportion Y/23= -3/4 ​
    15·1 answer
  • Hey, everyone today is the last day of school for me so i wont be on brainly till next semester starts, an i might have to make
    9·2 answers
  • If you multiply 2/3 * 6/10, would the product be more than 6/10 or less than 6/10?
    11·1 answer
  • The sum of a number and -2 is -9 . what is the number
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!