1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erik [133]
3 years ago
7

Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas

Mathematics
2 answers:
zaharov [31]3 years ago
7 0

Answer:

$2.90

Step-by-step explanation:

22.62/7.8=2.90

matrenka [14]3 years ago
5 0
The price of one gallon is $2.90
You might be interested in
PLS HELP<br><br><br> Which equation describes the function shown in the table? <br>​
evablogger [386]

Answer:

The first one

Step-by-step explanation:

Because it already give you the y-intercept and you can solve x by doing 4 to 7 have to add 3 and x only have to add 1. It will give you a slope 3/1, so it is 3.

y=3x+1

7 0
3 years ago
Sylvia launches a bottle rocket into the air. The function h(t)= 115t-16t^2 gives the height of the bottle rocket, in feet, seco
marin [14]

Answer:

4 seconds to reach 200 feet

Step-by-step explanation:

You can use Desmos (graphing calculator) then plug in the equation and you will find the x-values are 7.188 and 0- the origin.

Divide 7.188 by 2 (this is also solving for the midpoint/axis of symmetry) and you get 3.594

Round 3.594 to the nearest second which would be 4 seconds.

Hope that helps and have a great day!

3 0
3 years ago
I'll give brainliest!!!! help!
EastWind [94]
The answer is A just trust me
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the amount of tip on a $75 bill if a 15% tip is left
Alinara [238K]
11.25

Convert 15% to decimal of 0.15
Then multiply 0.15 by 75 to get 11.25
4 0
3 years ago
Can y’all plz help and thank you. Aslo hope y’all have a wonderful and beautiful day.
stepan [7]

Answer:

a) Rumble: $1

Pedal: $0.6

b) more than 5 songs

c) No, should be integers only

d) No, has to be integers greater than or equal to 2

Step-by-step explanation:

Part a

Rate per song is the slope.

Rumble:

Slope is 0.6

Rate is $0.6 per song

Pedal:

Slope: (4-2)/(2-0) = 1

Rate is $1 per song

Part b

Pedal would be a better deal if it's cost is lower than Rumble's

Rumble's cost: C = 2 + S

Pedal's cost: C = 4 + 0.6S

4 + 0.6S < 2 + S

0.4S > 2

S > 5

c) No, because no. of songs has to be positive integers only.

For example graph shows S = 2.5, but we know that's not possible

d) No, since the cost is 2 + S,

cost can't be in decimals either.

Cost too should be only integers greater than equal to 2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Hannah's school hosted a book donation. There are 150150150 students at her school, and they donated a total of bbb books! Hanna
    6·2 answers
  • One number is times a first number. A third number is 100 more than the first number. If the sum of the three numbers is ​, find
    12·1 answer
  • The radius of Earth's orbit is approximately 15,000,000,000 meters. The radius of Mercury's orbit is 5.8 × 109 meters. What is t
    7·1 answer
  • Can someone pls help me with this ​
    15·1 answer
  • How do you solve<br>x = y +7<br>x=9- y​
    13·1 answer
  • A person invests 9500 dollars in a bank. The bank pays 5% interest compounded annually. To the nearest tenth of a year, how long
    7·2 answers
  • What is the leading coefficient of the polynomial F(x) defined below?
    9·1 answer
  • Need a little help. bananas a ssn as ssbs s s s sbs ssb ssb sbs ssb ssb sbs ssb​
    11·2 answers
  • Question:-<br>What is scanning?​
    5·1 answer
  • Which product is positive?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!