Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Okay well I got you.
The first answer is: When unemployment is low, businesses have to compete more for workers, forcing wages up. Higher wages increases labor costs.
The second answer is: As inflation accelerates, workers may supply labor in the short term because of higher wages- leading to a decline in the unemployment rate.
The third answer is: I don't know this one sorry :(
The fourth answer is: I don't know this one either.
Sorry i wasn't much help...:(
Answer: The answer is c.the Cash flows from financing activities section
Explanation: Cash flows from financing activities section of the statement of cash flows provides an insight on how the company is funded. It shows the net cash flows used in funding the company. Transactions that appear under that section comprise debt, equity and dividends.
Investors analyze this section of the cash flows to know how the capital structure of an organization is managed to further understand the financial strength of the organization.
I personally don't like them AT all
of every day scarcity could it be how the desert doesn't really have water so the desert has a scarcity of water scarcity is a basic economic problem that Society faces because the world sometimes runs out of things that we need so certain people have to make loopholes to get to get around them another example is how during the coronavirus we had a scarcity of sanitizer Clorox wipes bleach and toilet paper