1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
13

Write a short statement that expresses a possible relationship between the variables. Gas mileage of car, cost of driving 500 mi

les

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
6 0

Answer:

D) As the gas mileage increases, the cost of driving a fixed distance increases.

Step-by-step explanation:

Hello!

Given the variables

X₁: Gas mileage of a car

X₂: Cost of driving 500 miles

Normally the variable that changes more is the gas mileage of the car, depending on the type of the car or the age of different cars from the same model and brand, the amount of gas used to cover a fixed distance varies.

From a logical point of view you'd expect that the more gas the car consumes, the more it will cost to drive a fixed distance. So the correct option is D)

Options:

A) As the gas mileage increases, the cost of driving a fixed distance decreases.

B) As the cost of driving a fixed distance increases, the gas mileage decreases.

C) As the cost of driving a fixed distance decreases, the gas mileage increases.

D) As the gas mileage increases, the cost of driving a fixed distance increases.

I hope this helps!

You might be interested in
What is 100/ 5 i need help asap
zepelin [54]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

You can take a 0 off of 100.

10/5=2

Add the 0 back to the end

20 is your answer.

3 0
3 years ago
Help me and explain
yan [13]

TOTAL IS $10


If the party costs $5 and each additional person is $1 and she invites 5 more 5 X 1 = 5


OR 1 + 1 + 1 + 1 + 1

4 0
3 years ago
Write each of the following numerals in base 10. For base​ twelve, T and E represent the face values ten and​ eleven, respective
elena-s [515]

Answer:

  a. 37

  b. 25

  c. 226

Step-by-step explanation:

Place value has the same meaning in any other number base that it has in base 10. Using expanded form is one way to do the required base conversion.

a. 122₅ = 1×5² +2×5¹ +2×5⁰

   = 25 +10 +2 = 37

__

b. 11001₂ = 1×2⁴ +1×2³ +0×2² +0×2¹ +1×2⁰

   = 16 +8 + 1 = 25

__

c. 16T₁₂ = 1×12² +6×12¹ +10×12⁰

   = 144 +72 +10 = 226

8 0
3 years ago
Which of the numbers below could be terms in the sequence an=7n +4?<br> 24<br> 46<br> 32<br> 36
mrs_skeptik [129]

Answer:

46

Step-by-step explanation:

46 - 4 = 42

42/7 = 6

7 0
3 years ago
Given that mCD=20°, find mBC
frosja888 [35]

Answer:

70°

Step-by-step explanation:

m\widehat {BC} = 90\degree - m\widehat {CD}

m\widehat {BC} = 90\degree -20\degree

m\widehat {BC} = 70\degree

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 15) Noah and Owen paint houses together. If Noah can paint a particular house in 6 days and Owen
    5·2 answers
  • 3/2+t=1/2 how to slove
    15·2 answers
  • Solve by completing the square<br> y^2-12=-35
    5·2 answers
  • Difference in the following polynomials (6x^3 - 2x^2 + 4)<br> -(2x^3 + 4x^2 - 5)
    7·1 answer
  • What plus what equals 17
    13·2 answers
  • The number of peanuts in bags is normally distributed with a mean of 184.7 peanuts
    15·1 answer
  • 2.4 times (-8.3) how much would it equal
    9·2 answers
  • Find the perimeter of the triangle or rectangle. The sides of each triangle are equal in length. Could you help with 16 and 18?
    10·1 answer
  • Apples cost $0.75 per pound and bananas cost $1.05 per pound.
    12·1 answer
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!