1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
13

Write a short statement that expresses a possible relationship between the variables. Gas mileage of car, cost of driving 500 mi

les

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
6 0

Answer:

D) As the gas mileage increases, the cost of driving a fixed distance increases.

Step-by-step explanation:

Hello!

Given the variables

X₁: Gas mileage of a car

X₂: Cost of driving 500 miles

Normally the variable that changes more is the gas mileage of the car, depending on the type of the car or the age of different cars from the same model and brand, the amount of gas used to cover a fixed distance varies.

From a logical point of view you'd expect that the more gas the car consumes, the more it will cost to drive a fixed distance. So the correct option is D)

Options:

A) As the gas mileage increases, the cost of driving a fixed distance decreases.

B) As the cost of driving a fixed distance increases, the gas mileage decreases.

C) As the cost of driving a fixed distance decreases, the gas mileage increases.

D) As the gas mileage increases, the cost of driving a fixed distance increases.

I hope this helps!

You might be interested in
At a rate of 4 gallons per minute how long will it take to fill a 300 gallon swimming pool
Ivanshal [37]

Answer:

1 hour and 50 minutes will take to fill up a 300 gallon swimming pool explanation just do the quation/math

     

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
the nationalities listed in a recent survey (for example, Asian, European, or Hispanic) 19 A) nominal B) interval C) ordinal D)
Ugo [173]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At noon, ship A is 170 km west of ship B. Ship A is sailing east at 35 km/h and ship B is sailing north at 20 km/h. How fast is
garik1379 [7]
Check the picture below.

now, keep in mind that ship B is going at 20kph, thus from noon to 4pm, is 4 hours, so it has travelled by then 20 * 4 or 80 kilometers, thus b = 80.

whilst the ship B is moving north, the distance "a" is not really changing, and thus is a constant, that matters because the derivative of a constant is 0.

\bf c^2=a^2+b^2\implies \stackrel{chain~rule}{2c\cfrac{dc}{dt}}=0+2b\cfrac{db}{dt}\implies \cfrac{dc}{dt}=\cfrac{b\frac{db}{dt}}{c}
\\\\\\
\begin{cases}
\frac{db}{dt}=20\\
c=10\sqrt{353}\\
b=80
\end{cases}\implies \cfrac{dc}{dt}=\cfrac{80\cdot 20}{10\sqrt{353}}\implies \cfrac{dc}{dt}=\cfrac{160}{\sqrt{353}}
\\\\\\
\textit{and rationalizing the denominator}\implies \cfrac{160\sqrt{353}}{353}

8 0
3 years ago
Help please!!!!!! and explanation if possible
loris [4]
The correct answer is 3



the triangle sides are equal. so :
4x - 1 = 2x + 5 \\ 4x - 2x = 1 + 5 \\ 2x = 6 \\ x =  \frac{6}{2}  = 3



good luck
6 0
4 years ago
PLEASE HELP see picture<br><br><br> 66 pts<br> LOGARITHMIC
Nostrana [21]
Ln(x) should be the answer
4 0
3 years ago
Other questions:
  • There are $5$ girls and $5$ boys in a chess club. The club holds a round-robin tournament in which every player plays against ev
    5·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
    11·2 answers
  • John read the first 114 pages of the novel, which was 3 less than 1/3 of the novel
    7·2 answers
  • The perimeter of a rectangle is 78 inches. The width is "w" and the length is 2x+3. Find the width and the length of the rectang
    13·1 answer
  • Tickets to the concert were $2.50 for adults and $1 for students. $1200 was collected and 750 tickets were sold. Write a system
    10·2 answers
  • Consider the sequence 1, –3, 9, –27, 81, … Which statement describes the sequence?
    5·2 answers
  • Algunos numerod irracionales tienen representacion decimal infinta y periodica .<br>​
    9·1 answer
  • Can somebody help me????????????
    6·2 answers
  • Yesterday Jack drove 33 1/2 miles he used 1 1/4 gallons of gasoline what is the unit rate for miles per gallon
    5·1 answer
  • Factor the Expression. If the expression cannot be factored, say so. 8.) x^2 - 4x - 12
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!