1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
3 years ago
13

Jared painted 5/12 and 4/12 blue.what part of the mug is not red or blue?

Mathematics
1 answer:
Reika [66]3 years ago
7 0
3/12 of the mug is not blue or red
You might be interested in
What is the measure of how likely an event is.
sweet-ann [11.9K]
Certain or very likely its one of those two i hope i helped
6 0
2 years ago
V = u + at<br> u = 2<br> a = -5<br> t = 1/2 (0.5)
Vsevolod [243]

v = 2 + ( - 5 \times 0.5) \\ v = 2  - 0.5 \\ v = 1.5
8 0
3 years ago
Chris paid $36 for 3 tanktops and 2 shirts. a shirt cost 3 times as much as a tank top. how much did chris pay for the 2 shirts?
devlian [24]

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

36/3=12

1 tanktop=$12

12*3=36

1 shirt equals=$36

36*2=72

2 shirts=$72

4 0
3 years ago
Dimensions of a prism has a scale factor of 7/4 how will this affect surface area<br><br> Plz help
Margaret [11]
The surface area will increase by a factor of 49/16
6 0
3 years ago
Using significant digits calculate (3.89 + 0.046) x 7.221
enyata [817]
The full answer is 28.421856
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HURRY IT'S URGENT!!!!!!
    15·1 answer
  • A number n is less than or equal to -7 or greater than 12.
    11·2 answers
  • Write a rule in function notation for each situation:
    10·1 answer
  • What is the missing number for n 31.53=62.4?
    5·1 answer
  • Consider this dilation
    6·1 answer
  • The daily number of patients visiting a dentist's office during one week are 8, 41, 35, 39, 36, and 42.
    12·2 answers
  • All the ice cream sold has exactly one flavor and one treat. If a chocolate ice cream is picked at random, what is the probabili
    6·1 answer
  • What is 4.89 + ? = 11.26
    10·2 answers
  • Help me please asap thank you
    12·1 answer
  • Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!