1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
2 years ago
7

1 minus the product of four and a number x

Mathematics
2 answers:
andrew-mc [135]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

The numerical expression would be  

1

−

4

x

.

Explanation:

1

[One] - [minus] [the product of]  

4

[four] and  

x

, [unknown number].  

4

x

is the product of 4 and x  

(

4

⋅

x

)

.

mart [117]2 years ago
3 0

Answer:

1 - 4x

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jeff gave 1/4 of a sum of money to his wife. Then he divided the remainder equally among his 4 children.
Semenov [28]

Answer:

A) The fraction of sum of money did each child receive is \frac{3 x}{16}

B) The sum of money did Jeff have $ 3200

Step-by-step explanation:

Given as :

Let The sum of money did Jeff have = $ x

The fraction of money did Jeff's wife get = \frac{1}{4} of $ x

The remaining money Jeff will have = $ x - \frac{1}{4} of $ x

I.e The remaining money Jeff will have = \frac{4 x - x}{4}

                                                                = \frac{3 x}{4}

A ) The remaining amount of money is divided equally among 4 children

So, The fraction of sum of money did each child receive = \frac{\frac{3 x}{4}}{4}

I.e The fraction of sum of money did each child receive =  \frac{3 x}{16}

B ) If each child will receive $ 600

∴,  \frac{3 x}{16} = $ 600

Or, 3 x = $ 600 × 16

Or, 3 x = $ 9600

∴    x = \frac{9600}{3}

I.e  x = $ 3200

So, The sum of money did Jeff have $ 3200  

Hence ,

A) The fraction of sum of money did each child receive is \frac{3 x}{16}

B) The sum of money did Jeff have $ 3200   Answer

8 0
3 years ago
Nine times the difference of a number and 4 is the same as the product of 2 and the same number plus 10. What is the number?
Bezzdna [24]

Answer:

The product of 10 and a number is = 10x Twice that number means 2x 36 less than twice that number= 2x-36. It is given that....The product of 10 and a number is the same as 36 less twice that same number

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Tell whether each scale reduces enlarges or preserves the size of an actual object
mr_godi [17]

Given:

1 m : 25 cm

8 in : 1 ft

12 in : 1 ft

 

First, we convert each variable given on the right:

 

1 m : 0.25 m (this means that 1 meter is made to represent 25 cm)

8 in : 12 feet (this means that 8 in is made to represent 1 feet)

12 in : 12 in (this means that 12 in is made to represent 1 feet)

 

<span>After converting the variables, we can now know if the ratios are enlargement, reduction or preservation. Therefore:

1 m : 25 cm = Enlarge</span>

<span>8 in : 12 feet = Reduce
12 in = 1 ft = Preserve</span>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A space capsule crashes to earth with an alien life form aboard. Two creatures emerge from the capsule, one with green skin and
Likurg_2 [28]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

Given that, the green skin (G) is dominant to yellow (Y). Cross between the green creature and yellow creature will have the offspring with the following genotypes.

Gg* yy = Gy, Gy, gy, gy (Means, 1:1 ratio of green and yellow offspring, but the observed values are in 3:2 (12:8) ratio).

Now, the Chi-square value can be calculated as follows. (O= Observed, E= Expected)

See attachment for the chi square

6 0
3 years ago
*PLEASE HELP*<br> Who ever answers gets Brainliest!!! Please show work and it's due TOMORROW!!!!!
boyakko [2]
You would do 43 divided by 50 and you get 0.86 C
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Order the following list of numbers from least to greatest.<br>135, 5.7, 5, 5.83​
    9·2 answers
  • A tree casts a shadow 21m long. The angle of elevation of the sun is 55 degrees. What is the height of the tree?
    10·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
    6·2 answers
  • A car travels 90 miles in 1.5 hours. How many miles will it travel in 5 hours if its speed remains the same?
    8·1 answer
  • You bake 42 chocolate cupcakes and 28 red velvet cupcakes.You package them in boxes that have the same ratio of chocolate to red
    10·1 answer
  • Calculate the area of a circle with radius of 3.5 (1dp) please help
    7·1 answer
  • I have no idea how to do this problem I need help
    7·2 answers
  • Which is a graph of y= -2x + 3?
    10·2 answers
  • Please help me answer this
    8·1 answer
  • Alex bought a skateboard online. The price of the skateboard was $105. The state sales tax of 7% was added, and then a $25 charg
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!