1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill115 [55]
3 years ago
5

That’s a Meanie Genie. On an archeological dig near the highlands of Tibet, Alley discovered an ancient oil lamp. Just for laugh

s she rubbed the lamp. She quickly stopped laughing when a huge puff of magenta smoke spouted from the lamp and an ornery genie Murray appeared. Murray gave her two balance scales and nine identical stones as per her three wishes. Alley may use each of the scales exactly once. Choose a possible way for Alley to select the slightly heavier stone containing Ramanujan from among the nine identical-looking stones.
Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Arrange the stones into 3groups of 3and place one group on one side of the first balance scale and another group on the other side.

If both sides weigh the same, then she knows that the (heavier) jewel must be in the third group of three. However, if one side is heavier than the other, then she knows that the jewel is one of the three that weighed more. In either case, after only one weighing, Alley is able to identify a group of only three stones among which is the Rama Nujan.

Then take 2 of the 3 stones and place one on each side of the second scale. If one weighs more than the other, then she knows that this stone is the one containing the jewel. If they both weigh the same, then she knows that the third stone must contain the jewel.

You might be interested in
The formula y= 72h can be used to find the velocity (v) in feet per second of an object that has fallen h feet. Find
algol [13]

Answer:

11211

Step-by-step explanation:

1212

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sandbox has a volume of 648 cubic feet. what is the volume, in cubic yards, of the sandbox?
Eduardwww [97]
We know that

1 cubic yards equals to--------------> 27 <span>cubic feet
then
</span><span>I apply a rule of three
if  </span>1 cubic yards ------------------- 27 ft³
  X----------------------------------> 648 ft³
X=648/27=24 cubic yards

the answer is 24 cubic yards
6 0
3 years ago
The equation of the linear regression line represents the relationship between the number of cars washed for charity, x, and the
Ahat [919]
<span>For every car washed for charity, the amount earned for the charity increases by $10.
</span>
7 0
3 years ago
ILL MARK BRAINILEST (100 POINTS) !!! Factor the polynomial 7xy + 14x − 35y − 70 completely. 7(2x − 5)(y + 2) 7(x − 5)(y + 2) 7(x
Vlad [161]

Answer:

<u>B. 7(x − 5)(y + 2)</u>

Explanation:

A. 7(2x − 5)(y + 2) = 14xy + 28x − 35y − 70 (Wrong)

<u><em>B. 7(x − 5)(y + 2) = 7xy + 14x − 35y − 70 (Correct)</em></u>

C. 7(x − 2)(y + 5) = 7xy <u>+</u> 35x− 14y − 70 (Wrong)

D.  7(x − 10)(y + 2) = 7xy + 14x − 70y − 140 (Wrong)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the solution and the answer?
dedylja [7]

Answer:

I think its 40 if i did it right Ill show you how i did it

Step-by-step explanation:

First I added 12+12 and the is 24.

The I added 8+8 and that was 16.

Lastly I added 16+24= 40

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A square sheet of paper measures 42 centimeters on each side. What is the length of the diagonal of this​ paper?
    5·1 answer
  • Trigonometry
    6·1 answer
  • The resting heart rates for a sample of individuals are normally distributed with a mean of 70 and a standard deviation of 15. U
    7·1 answer
  • 3/5 of $40 restraunt bill
    8·1 answer
  • Could someone please explain how to find the composition of a function.
    5·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 64’1Check all that apply.
    13·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLEST!!!!!!! <br> 6/9x+57=8
    10·1 answer
  • Please help ill mark brainliest please if u know the answer
    15·2 answers
  • Do you have 135$ in a savings account and save $12 per week your friend has $95 in a savings account and save $20 per week how m
    10·1 answer
  • A 7-pack of frozen waffles costs 4.76. What is the unit price?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!