Answer:
D. None of the above; the triangles cannot be proven similar
Step-by-step explanation:
There are no signs that shows the triangles are similar or congruent for given information. So the answer is last option :
D. None of the above; the triangles cannot be proven similar
Answer:
1.50
Step-by-step explanation:
7.5 is <em>1.5</em><em> </em><em>x</em><em> </em>5 so, 1 x 1.5 = 1.5
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Answer:
6 thousands
Step-by-step explanation:
hope it helps
Answer:
5 + y ≥ 7
Step-by-step explanation:
"The sum of 5 and y"
The sum of two items will be the two items added, and in this case, it is 5 and y, or
5 + y.
"Greater than or equal to 7"
Here, use the symbol, ≥, and 7.
≥ 7
Combine those to get the final equation:
5 + y ≥ 7.