Answer:
4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48
Step-by-step explanation:
4*1 = 4
4*2 = 8
4*3 = 12
and so on...
$40/12 = unit rate simplify = 10/3
$10/3 per book
18 * 10/3 = $60 for 18 copies
Answer:
56.842 km/hr
0.947 km / min
15.789 m/s
Step-by-step explanation:
speed = distance / time
let's assume your teacher wants it in km/ hr
28.5 minutes = ? hours
60 minutes = 1 hour
we can multiply both sides of 60 minutes = 1 hour by 28.5/60 to get 28.5 minutes = 28.5/60 hours
distance = 27 km
27 km / (28.5/60) hours = 56.842 km/hr
in km / minute
27 km / 28.5 minutes = 0.947 km / min
in meters/second:
1 minute = 60 seconds
28.5 minutes = ? seconds
we can multiply both sides of the first equation by 28.5 to get
28.5 minutes = 1710 seconds
27 km = ? meters
1 km = 1000 meters
we can multiply both sides of the second equation by 27 to get
27km = 27000 meters
27000 meters / 1710 seconds = 15.789 m/s
Answer:
5!
Step-by-step explanation:
-40÷5 = -8
Answer:
$32,000
Step-by-step explanation:
overall cost for 4 years was $88,000. She made $44,000 after 4 years. After all 4 years she had to take out $12,000 to pay. 88,000-44,000=44,000 44,000-12,000=32,000