1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
34kurt
3 years ago
11

Change in supply or change in quantity supplied

Business
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
7 0

Usually an increase in price means a decrease in supply and or a raise in demand.  He quickly changes this by increasing the production, thus increasing the supply, lowering the prices.

Hope this helps,

Jeron

You might be interested in
Based on a predicted level of production and sales of 15,000 units, a company anticipates reporting operating income of $22,000
Arisa [49]

Answer:

Total variable cost= 90,000

Total fixed costs= 8,000

Total costs= $98,000

Explanation:

Giving the following information:

Production of 15,000 units:

Fixed costs= $8,000

Total variable cost= $75,000

We have no reason to believe that the fixed costs will change. If 18,000 units remain in the relevant range, the fixed costs are constant.

<u>We need to calculate the unitary variable cost:</u>

Unitary variable cost= 75,000/15,000= $5

Now, for 18,000 units:

Total variable cost= 5*18,000= 90,000

Total fixed costs= 8,000

Total costs= $98,000

5 0
3 years ago
If $1000 is invested at 6% interest, compounded annually, then after n years the investment is worth an
Temka [501]

Answer:

Results are below.

Explanation:

Giving the following information:

Initial investment= $1,000

Annual interest rate= 6% = 0.06

Number of periods= n

<u>To calculate the future value after "n" periods, we need to use the following formula:</u>

FV= PV*(1+i)^n

<u>For example:</u>

n= 6 years

FV= 1,000*(1.06^6)

FV= $1,418.52

6 0
3 years ago
Which one of these statements is correct? Long-term debt is the residual difference between assets and liabilities. Net income t
sergey [27]

Answer:

Long term debt requires a payout of cash within a stated time period.

Explanation:

When entering into a long term debt, there are terms and conditions like interest to be charged and payment terms so obviously there is an expected cash payout to repay the debt at a stated time period.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
When estimating the cost of equity by use of the CAPM, three potential problems are (1) whether to use long-term or short-term r
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

The correct answer is A. true.

Explanation:

The cost of capital is a little less unique than the cost of debt. Equity is any financing raised through the sale of shares. Different people have different ways of measuring equity.

Some people prefer to simply use the CAPM or some other form of APT, estimating the cost of capital as an amount equivalent to the risk premium on the returns paid by the company to its investors. In this way, the returns generated in excess of the risk-free rate are considered the cost of equity.

This calculation is easy to use, but also takes into account the fluctuations in the value of the shares in the secondary market, which really has no cost to the company. Some people argue their benefits.

6 0
3 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a trade union?
    6·2 answers
  • Using contract manufacturing as a strategy to reach global markets gives firms the advantage of
    11·1 answer
  • As the price level falls, the cost of borrowing money will______causing the quantity of output demanded_______. This phenomenon
    6·1 answer
  • The cost of equipment to apply epoxy paint to a warehouse floor is $1,400. Materials and supplies (masking tape, surface repair
    5·1 answer
  • Momentum Rollerblades has three product lines: D, E, and F. The following information is available:
    7·1 answer
  • What does zero economic profit mean in a perfectly competitive market in the long run?
    5·1 answer
  • Which factor would credit card companies most likely use to determine an
    8·2 answers
  • List two of three places where a student can learn about apprenticeship opportunities
    6·2 answers
  • Employers may pay nonexempt employees who work fluctuating schedules a fixed salary. in these cases, the extra pay is?
    13·1 answer
  • Export assistance centers work with small and medium-sized businesses who wish to get involved in:_______
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!