Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Original price of the item = $14.95
Price after discount = $13.79
Discount offered = original price - price after discount = 14.95- 13.79 = $1.16
Now let us find the percentage of discount offered.
Percentage discount is given by the formula:

Where MP= Marked price= original price
SP= selling price= price after discount

Percentage discount = 7.759 %
43.21-38.99=4.22
the difference is 4.22 ounces in weight.
Answer:
Hi there!
Your answer is:
A) 8+15m
Step-by-step explanation:
Since we can't do anything within the parentheses, they go away.
8+14m+m
Combine like terms
8+15m
Hope this helps
Answer:
, D
Step-by-step explanation:
3 if x is greater than or equal to 1 is nothing. That leaves us with
if x<1. If you substitute in 1 for x, you get 3, but of course that isn't possible, so the range is
, which is D.