1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zzz [600]
2 years ago
10

What's the rule, and answer n

Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]2 years ago
4 0
X-7 is the rule. n is 21
You might be interested in
How do you find the perimeter of a triangle using one side length and two angles of 60 degrees
Licemer1 [7]
Give me a picture of the problem and i will solve it
8 0
3 years ago
Which symbol completes the inequality represented on the graph? z _____ 1.5 > Greater-than-or-equal-to < Less-than-or-equa
JulsSmile [24]

Answer:

The answer to this question is A >

Step-by-step explanation:

I got it right on edge 2020 :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the parabola whose minimum is at (−12,−2)(−12,−2) rather than the point given in the book. the parabola's equation is y=x2+
Hoochie [10]
The vertex form of the equation of a parabola is given by

y-k=a(x-h)^2

where (h, k) is the vertex of the parabola.

Given that the vertex of the parabola is (-12, -2), the equation of the parabola is given by

y-(-2)=a(x-(-12))^2 \\  \\ y+2=a(x+12)^2=a(x^2+24x+144)=ax^2+24ax+144a \\  \\ y=ax^2+24ax+114a-2 \\  \\ y=x^2+24x+ \frac{114a-2}{a}

For a = 1,

y=x^2+24x+112

<span>The parabola whose minimum is at (−12,−2) is given by the equation y=x^2+ax+b, where a = 24 and b = 112.</span>
8 0
3 years ago
Factor by GCF<br> 2n2-8n3
ehidna [41]
-2n2 • (4n - 1). Hope this helped
3 0
3 years ago
Blueberries are $4.99 a pound. Diego buys b pounds of blueberries and pays $14.95.
Salsk061 [2.6K]

Answer: Diego buys about 3 pounds of blueberries, b

Step-by-step explanation: Lets write an equation to solve for b, how many pounds of blueberries he bought.

4.99b=14.95

Solve:

4.99b divided by 4.99 = 14.95 divided by 4.99

b = 3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A boy flying a kite lets out 300 feet of string which makes an angle of 38 degrees with the ground. Assuming that the string is
    9·1 answer
  • A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?
    7·1 answer
  • Please help ASAP I’m really dumb, I’ll give u 5 stars, thank u, and make u brainliest ToT
    11·1 answer
  • Which statement correctly identifies an asymptote of f (x) = StartFraction 16 x squared minus 35 Over x squared minus 5 EndFract
    14·2 answers
  • A manufacturer of potato chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 429.0429.0 gram setting
    14·1 answer
  • PLS HELP WITH THIS QUESTION
    5·1 answer
  • On the set of axes below, triangle ABC is graphed. Triangles A'B'C'
    15·1 answer
  • The y-intercept is 2.<br><br><br><br> Question 1 options:<br> True<br> False
    5·2 answers
  • Can someone plss help me I don't understand this!
    8·1 answer
  • 3 photos are printed in 1 minute. How many minuted would it take to print 600 photos
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!