1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
2 years ago
13

Unit rate of 36 and $5.79

Mathematics
1 answer:
olga55 [171]2 years ago
5 0

Unit rate if the price of 1, to find this divide total cost by quantity:

5.79 / 36 = $0.16 each


You might be interested in
What is the solution of <br> x/2=6
Lina20 [59]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

12/2=6

replace x with 12

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
For the functions f(x)=4x−3 and g(x)=3x2+4x, find (f∘g)(x) and (g∘f)(x).
barxatty [35]

Answer:

(16x + 21) and (16x - 6)

Step-by-step explanation:

f(g(x)) = f(6 + 4x)

Applying the f(x) function on (6 + 4x) gives

4(6 + 4x) - 3

Which equals 16x + 24 - 3

= 16x + 21

g(f(x)) = g(4x - 3)

Applying the g(x) function on (4x - 3) gives

6 + 4(4x - 3)

Which equals 6 + 16x - 12

= 16x - 6

7 0
3 years ago
Find the length of the indicated side in each triangle, to nearest unit.
gogolik [260]

Answer:

A= 56

E= 59

Step-by-step explanation:

All triangle are 180 degrees so

A.

71 + 53 = 124

180- 124 = 56

B.

70 + 51 = 121

180 - 121 = 59

Hope this helps

4 0
2 years ago
Will give brainliest please help ASAP
icang [17]

480√3

How you a doin?


5 0
3 years ago
What is 12/3 as an improper fraction?
labwork [276]
C. 5/3  this is wat i got
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum of eight times a number and negative four exceeds twelve
    13·2 answers
  • Please help with this!
    11·1 answer
  • PLZZ HELP I NEED AN EXPERT ANSWER
    10·1 answer
  • What is the complete factorization of the polynomial below?<br> x^3+ 5x^2- x-5
    14·1 answer
  • Ming works at a travel agency. Her base monthly salary is $1,750 plus 8% commission on her total sales for the year. Last year M
    6·1 answer
  • FeCl3 + O2  Fe2O3 + Cl2 BALANCE the equation
    11·1 answer
  • Gina made 9,350 mL of chicken noodle soup. She packed 1.8 L of the soup in her kids' lunches. She froze the rest of the soup.
    9·2 answers
  • Evaluate <br> |-9|= <br><br> Please helpp
    6·2 answers
  • 1. FACTOR : 5x + 20 = *<br> Can You help me to solve this?
    10·2 answers
  • Six mini cakes and 10 cookies cost
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!