1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliina [53]
2 years ago
5

Please help me thank you

Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]2 years ago
4 0

Answer:

(2,3)

Step-by-step Explanation:

2x - y = 1

-y = -2x + 1

y = 2x - 1

4x + y = 11

4x + 2x -1 = 11

6x = 12

x=2

y=2x-1

y=2(2)-1

y=3

You might be interested in
A train is traveling at a constant speed. The diagram represents the train's distance and time. What is the speed of the train?
Over [174]
240÷6=40 so the answer would be "The train is traveling 40 miles per hour."
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What happens to the median of the data set
a_sh-v [17]
Answer: C

Explanation:
5 0
3 years ago
PLS HELP.<br> YOU WILL GET A GOOD DEED :)
Ludmilka [50]

Answer:

a) 6 2/5  

b) 13 1/2

Step-by-step explanation:

Have a nice day!

Can I maybe have brainliest?

I forgot it was simplify..

8 0
3 years ago
In a game of tug of war, your team changes -2 1/2 feet in position every 10 seconds. What is your change in position after 40 se
Airida [17]
The answer is -10

-2 1/2 x 4 = -10
8 0
2 years ago
Huang eats a salad for breakfact,a burger for lunch,then a saled for dinner.how many burger has Huang eaten if he had 71 salads
sweet [91]
35 because if you half the amount of salads he's eaten (seeing as he eats one burger for every two salads) then the extra one is the first salad in the cycle.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum for each and present - 66 + 42​
    14·2 answers
  • 1)According to the table, is the exam grade a function of the number of hours spent studying?
    10·2 answers
  • What is the answer to this problem?
    14·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Solve for x<br> 10x - 72<br> 3x - 4
    9·1 answer
  • 4x - 2 - 1 = 2 hep plz
    12·2 answers
  • Please HELPP!! Find the area of the trapezoid.<br> 6 m<br> 10 m<br> 8 m
    9·2 answers
  • jane needs $20 to buy a radio. she already saved $15. what percent of the cost of the radio has she already saved
    10·2 answers
  • A. Name two different ways to name the plane shown in the figure.
    13·1 answer
  • Sarah has $240 and she gives her mum $80 what fraction of the money does Sarah have left give the fraction in its simplest form
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!